| CAS Number | 170230-29-2 |
| Catalog Number | AG00AR2N |
| Chemical Name | 4-bromo-3-ethyl-benzonitrile |
| IUPAC Name | 4-bromo-3-ethylbenzonitrile |
| InChI | InChI=1S/C9H8BrN/c1-2-8-5-7(6-11)3-4-9(8)10/h3-5H,2H2,1H3 |
| InChI Key | ITVYYZNUYKBREP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19686187 |
| Molecular Formula | C9H8BrN |
| Molecular Weight | 210.0705 |
| SMILES | BrC1=C(C=C(C#N)C=C1)CC |
| Synonyms | 4-Bromo-3-ethylbenzonitrile,
170230-29-2,
4-bromo-3-ethyl benzonitrile,
SCHEMBL2934457,
Benzonitrile, 4-bromo-3-ethyl-,
DTXSID10622116,
ITVYYZNUYKBREP-UHFFFAOYSA-N,
ZINC67802835,
AKOS026672029,
FCH1359423,
|
| Complexity | 170 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 208.984g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 210.074g/mol |
| Monoisotopic Mass | 208.984g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 23.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number