
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 150-39-0 |
| Catalog Number | AG00AOXO(AGN-PC-0JK8PP) |
| Chemical Name | N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediaminetriacetic acid |
| EC Number | 205-759-3 |
| IUPAC Name | 2-[2-[bis(carboxymethyl)amino]ethyl-(2-hydroxyethyl)amino]acetic acid |
| InChI | InChI=1S/C10H18N2O7/c13-4-3-11(5-8(14)15)1-2-12(6-9(16)17)7-10(18)19/h13H,1-7H2,(H,14,15)(H,16,17)(H,18,19) |
| InChI Key | URDCARMUOSMFFI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00004294 |
| Molecular Formula | C10H18N2O7 |
| Molecular Weight | 278.2591 |
| NSC Number | 7341 |
| SMILES | O=C(O)CN(CCO)CCN(CC(O)=O)CC(O)=O |
| UNII | R79J91U341 |
| Synonyms | Co-HEDTA,
cobalt-HEDTA,
Dy-HEDTA,
dysprosium-HEDTA,
HEDTA,
HEDTA, calcium and sodium salt,
HEDTA, calcium salt (1:1),
HEDTA, sodium salt,
HEDTA, tripotassium salt,
HEDTA, trisodium salt,
hydroxyethylethylenediaminetriacetic acid,
N-(hydroxyethyl)ethylenediaminetriacetic acid,
N-hydroxyethylenediaminetriacetic acid,
TbHED3A,
terbium-HEDTA,
150-39-0,
HEDTA,
Heedta,
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediaminetriacetic acid,
Versenol,
Detarol,
CHEL DM acid,
Versenol 120,
Hamp-ol acid,
(2-Hydroxyethyl)ethylenediaminetriacetic acid,
Oxyethylethylenediaminetriacetic acid,
N-Hydroxyethylenediaminetriacetic acid,
N-(Hydroxyethyl)ethylenediaminetriacetic acid,
Caswell No. 487B,
Hydroxyethylethylenediaminotriacetic acid,
(Hydroxyethyl)ethylenediaminetriacetic acid,
2-Hydroxyethylenediamine triacetate,
NSC 7341,
Hydroxyethylethylenediaminetriacetic acid,
UNII-R79J91U341,
Glycine, N-[2-[bis(carboxymethyl)amino]ethyl]-N-(2-hydroxyethyl)-,
HSDB 5651,
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N',N'-triacetic acid,
EINECS 205-759-3,
N-(Carboxymethyl)-N'-(2-hydroxyethyl)-N,N'-ethylenediglycine,
EPA Pesticide Chemical Code 039108,
BRN 1804795,
N'-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N,N'-triacetic acid,
(N-Hydroxyethylethylenedinitrilo)triacetic acid,
Glycine, N-(carboxymethyl)-N'-(2-hydroxyethyl)-N,N'-ethylenedi-,
URDCARMUOSMFFI-UHFFFAOYSA-N,
n-Hydroxyethylethylenediamine-n,n',n'-triacetic acid,
R79J91U341,
N-(beta-Hydroxyethylethylenediamine)-N,N',N'-triacetic acid,
N-Carboxymethyl-N'-(2-hydroxyethyl)-N,N'-ethylenediglycine,
Hydroxyethyl ethylenediamine triacetic acid,
N-Hydroxy-N,N',N'-ethylenediaminetriacetic acid trisodium salt,
Glycine, N-(2-(bis(carboxymethyl)amino)ethyl)-N-(2-hydroxyethyl)-,
N-Hydroxyethylethylenedinitrilotriacetic acid,
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediaminetriaceticacid,
2,2-((2-((Carboxymethyl)(2-hydroxyethyl)amino)ethyl)azanediyl)diacetic acid,
W-108076,
N-(2-(Bis(carboxymethyl)amino)ethyl)-N-(2-hydroxyethyl)glycine,
n-{2-[bis(carboxymethyl)amino]ethyl}-n-(2-hydroxyethyl)glycine,
2-[2-[bis(carboxymethyl)amino]ethyl-(2-hydroxyethyl)amino]acetic acid,
2,2'-((2-((carboxymethyl)(2-hydroxyethyl)amino)ethyl)azanediyl)diacetic acid,
cheldmacid,
hamp-olacid,
2-({2-[bis(carboxymethyl)amino]ethyl}(2-hydroxyethyl)amino)acetic acid,
C10H18N2O7,
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N,N'-triacetic acid (HEDTA),
Glycine,N'-ethylenedi-,
AC1L1RO1,
AC1Q5WJ6,
MLS000069405,
SCHEMBL143335,
n-(2-hydroxyethyl)ethylenediamine-n,n,n-triacetic acid,
WLN: QV1N2Q2N1VQ1VQ,
CHEMBL1620428,
DTXSID1059737,
NSC7341,
KS-00000X2S,
NSC-7341,
MFCD00004294,
SBB058251,
ZINC19366122,
AKOS017345022,
hydroxyethylethylenediaminotriaceticacid,
AN-1437,
MCULE-8467987023,
(2-hydroxyethyl)ethylenediaminetriacetic,
AS-17818,
LS-72369,
SC-18896,
SMR000059065,
(2-hydroxyethyl)ethylenediaminetriaceticacid,
FT-0629140,
ST50308215,
V1953,
[(N-Hydroxyethyl)ethylenedinitrilo]triacetic acid,
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenedinitrilotriacetic acid,
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N;,N;-triaceti,
N-(Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N'-triacetic acid,
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N'-triacetic acid,
N'-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N'-triacetic acid,
N-(2-(Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N'-triacetic acid,
N-(Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N',N'-triacetic acid,
N-Hydroxy-N,N'-ethylenediaminetriacetic acid trisodium salt,
N-[.beta.-(Hydroxyethyl)ethylenediamine]-N,N'-triacetic acid,
N-HYDROXYETHYLETHYLENE-DIAMINE-N,N',N'-TRIACETIC ACID,
glycine,n-(2-(bis(carboxymethyl)amino)ethyl)-n-(2-hydroxyethyl)-,
HEDTA - N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N',N'-triacetic acid,
N-(.beta.-(Hydroxyethyl)ethylenediamine)-N,N',N'-triacetic acid,
n-(2-(bis(carboxymethyl)amino)ethyl)-n-(2-hydroxyethyl)-glycin,
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N',N'-triacetic acid, ~98%,
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N',N'-triacetic acid, >=98.0% (KT),
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N',N'-triacetic acid, BioXtra, >=98%,
N-(2-Hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N inverted exclamation marka,N inverted exclamation marka-triacetic acid,
N-Carboxymethyl-N inverted exclamation marka-(2-hydroxyethyl)-N,N inverted exclamation marka-ethylenediglycine,
CID8773,
AR-1K4627,
C10-H18-N2-O7,
Hydroxyethylenediaminetriacetic acid, n-,
H0243,
4-04-00-02449 (Beilstein Handbook Reference),
N- (2- hydroxyethyl)ethylenediaminetriacetic acid,
Glycine, N-[2-[bis(carboxymethyl)amino] ethyl]-N-(2-hydroxyethyl)-,
2641-00-1,
|
| Complexity | 305 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 278.111g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 278.261g/mol |
| Monoisotopic Mass | 278.111g/mol |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Topological Polar Surface Area | 139A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -6.2 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

