| CAS Number | 177839-45-1 |
| Catalog Number | AG00AKKL(AGN-PC-0WQUM3) |
| Chemical Name | 9,10-Dibromo-2-methylanthracene |
| IUPAC Name | 9,10-dibromo-2-methylanthracene |
| InChI | InChI=1S/C15H10Br2/c1-9-6-7-12-13(8-9)15(17)11-5-3-2-4-10(11)14(12)16/h2-8H,1H3 |
| InChI Key | PNDNWMMKRSTYTC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00266492 |
| Molecular Formula | C15H10Br2 |
| Molecular Weight | 350.0479 |
| SMILES | BrC=1C2=CC=CC=C2C(=C2C=CC(=CC12)C)Br |
| Synonyms | 9,10-dibromo-2-methylanthracene,
177839-45-1,
AG-650/41069119,
AC1LVWAY,
CTK6C0244,
ZINC2025483,
MFCD00266492,
AKOS024428892,
MCULE-9567326261,
ACM177839451,
9,10-DIBROMO-2-METHYL-ANTHRACENE,
D4977,
ZINC02025483,
CID1713096,
|
| Complexity | 278 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 349.913g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 350.053g/mol |
| Monoisotopic Mass | 347.915g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 6.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number