| CAS Number | 1860-39-5 |
| Catalog Number | AG00ADMF(AGN-PC-00GQSG) |
| Chemical Name | 5-Methylhexanal |
| IUPAC Name | 5-methylhexanal |
| InChI | InChI=1S/C7H14O/c1-7(2)5-3-4-6-8/h6-7H,3-5H2,1-2H3 |
| InChI Key | GEKRISJWBAIIAA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16824606 |
| Molecular Formula | C7H14O |
| Molecular Weight | 114.1855 |
| SMILES | CC(C)CCCC=O |
| Synonyms | 5-Methylhexanal,
5-METHYLHEXAN-1-AL,
1860-39-5,
Hexanal, 5-methyl-,
5-Methylhexanal #,
AC1L26PL,
SCHEMBL231303,
CTK8H3765,
DTXSID20171827,
GEKRISJWBAIIAA-UHFFFAOYSA-N,
ZINC2039189,
AKOS011895034,
FT-0671820,
CID15827,
|
| Complexity | 57.4 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 114.104g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 114.188g/mol |
| Monoisotopic Mass | 114.104g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number