| CAS Number | 17302-37-3 |
| Catalog Number | AG00ADJY(AGN-PC-0WNHJ5) |
| Chemical Name | 2,2-Dimethyldecane |
| IUPAC Name | 2,2-dimethyldecane |
| InChI | InChI=1S/C12H26/c1-5-6-7-8-9-10-11-12(2,3)4/h5-11H2,1-4H3 |
| InChI Key | WBWYXWILSHQILH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22380323 |
| Molecular Formula | C12H26 |
| Molecular Weight | 170.3348 |
| SMILES | CC(C)(C)CCCCCCCC |
| Synonyms | 2,2-DIMETHYLDECANE,
Decane, 2,2-dimethyl-,
17302-37-3,
Decane, 2,2-dimethyl--,
2,2-dimethyl-decane,
AC1L1FDM,
CTK0I1990,
DTXSID70169496,
WBWYXWILSHQILH-UHFFFAOYSA-N,
AKOS030254993,
J-010869,
Dimethyldecane, 2,2-,
CID28459,
|
| Complexity | 86.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 170.203g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 170.34g/mol |
| Monoisotopic Mass | 170.203g/mol |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 6.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number