| CAS Number | 18418-72-9 |
| Catalog Number | AG00ACFA(AGN-PC-0MTOUR) |
| Chemical Name | Bis(triethoxysilyl)methane |
| IUPAC Name | triethoxy(triethoxysilylmethyl)silane |
| InChI | InChI=1S/C13H32O6Si2/c1-7-14-20(15-8-2,16-9-3)13-21(17-10-4,18-11-5)19-12-6/h7-13H2,1-6H3 |
| InChI Key | NIINUVYELHEORX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00270971 |
| Molecular Formula | C13H32O6Si2 |
| Molecular Weight | 340.5606 |
| SMILES | CCO[Si](C[Si](OCC)(OCC)OCC)(OCC)OCC |
| Synonyms | BIS(TRIETHOXYSILYL)METHANE,
18418-72-9,
SCHEMBL28345,
CTK4D8682,
DTXSID40430903,
NIINUVYELHEORX-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00270971,
ZINC195885635,
4,4,6,6-tetraethoxy-3,7-dioxa-4,6-disilanonane,
triethoxy(triethoxysilylmethyl)silane,
Triethoxy-(triethoxysilylmethyl)silane,
CID9798044,
BTM,
|
| Complexity | 197 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 340.174g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 340.563g/mol |
| Monoisotopic Mass | 340.174g/mol |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Topological Polar Surface Area | 55.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |   |
|
Hazard Class
|
3
|
|
Hazard statements
|
H226-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
Ⅲ
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
danger
|
|
UN Code
|
UN 1993
|
Certificate of Analysis
Lot Number