| CAS Number | 1531634-31-7 |
| Catalog Number | AG00ABMU |
| Chemical Name | AF38469 |
| IUPAC Name | 2-[(6-methylpyridin-2-yl)carbamoyl]-5-(trifluoromethyl)benzoic acid |
| InChI | InChI=1S/C15H11F3N2O3/c1-8-3-2-4-12(19-8)20-13(21)10-6-5-9(15(16,17)18)7-11(10)14(22)23/h2-7H,1H3,(H,22,23)(H,19,20,21) |
| InChI Key | JWCUSQCZMQIBMR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28160694 |
| Molecular Formula | C15H11F3N2O3 |
| Molecular Weight | 324.2546 |
| SMILES | O=C(O)C1=CC(C(F)(F)F)=CC=C1C(NC2=NC(C)=CC=C2)=O |
| Synonyms | AF38469,
AF38469,
1531634-31-7,
CHEMBL3098745,
AF-38469,
n-(6-methylpyridin-2-yl)-5-trifluoromethyl-phthalamic acid,
2-((6-methylpyridin-2-yl)carbamoyl)-5-(trifluoromethyl)benzoic acid,
2-[(6-Methylpyridin-2-Yl)carbamoyl]-5-(Trifluoromethyl)benzoic Acid,
4n7e,
SCHEMBL15903106,
BCP24179,
EX-A2510,
BDBM50445054,
ZINC95921158,
NCGC00485887-01,
HY-12802,
2JQ,
CS-4149,
|
| Complexity | 456 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 324.072g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 324.259g/mol |
| Monoisotopic Mass | 324.072g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 79.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number