| CAS Number | 1303974-47-1 |
| Catalog Number | AG00AAGJ(AGN-PC-0WBRJM) |
| Chemical Name | 1-Boc-3,3-difluoro-4-(hydroxymethyl)piperidine |
| IUPAC Name | tert-butyl 3,3-difluoro-4-(hydroxymethyl)piperidine-1-carboxylate |
| InChI | InChI=1S/C11H19F2NO3/c1-10(2,3)17-9(16)14-5-4-8(6-15)11(12,13)7-14/h8,15H,4-7H2,1-3H3 |
| InChI Key | GBFXSKJJISVIRA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18909777 |
| Molecular Formula | C11H19F2NO3 |
| Molecular Weight | 251.2703 |
| SMILES | O=C(N1CC(F)(F)C(CO)CC1)OC(C)(C)C |
| Synonyms | 1303974-47-1,
TERT-BUTYL 3,3-DIFLUORO-4-(HYDROXYMETHYL)PIPERIDINE-1-CARBOXYLATE,
1-BOC-3,3-DIFLUORO-4-(HYDROXYMETHYL)PIPERIDINE,
SCHEMBL18226578,
KS-000006JZ,
MFCD18909777,
AKOS025291151,
CS-W001394,
PB16842,
AS-34282,
Q-4248,
tert-Butyl (4R)-3,3-difluoro-4-(hydroxymethyl)piperidine-1-carboxylate,
tert-Butyl (4S)-3,3-difluoro-4-(hydroxymethyl)piperidine-1-carboxylate,
2165577-90-0,
2166006-24-0,
|
| Complexity | 289 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 251.133g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 251.274g/mol |
| Monoisotopic Mass | 251.133g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 49.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number