| CAS Number | 1236263-43-6 |
| Catalog Number | AG00AA2X(AGN-PC-0WB6JS) |
| Chemical Name | N-METHYL-2-PIPERIDINECARBOXAMIDE HCL |
| IUPAC Name | N-methylpiperidine-2-carboxamide;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C7H14N2O.ClH/c1-8-7(10)6-4-2-3-5-9-6;/h6,9H,2-5H2,1H3,(H,8,10);1H |
| InChI Key | LIYLDMRWNXZMTI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD13562341 |
| Molecular Formula | C7H15ClN2O |
| Molecular Weight | 178.6598 |
| SMILES | Cl.CNC(=O)C1NCCCC1 |
| Synonyms | 1236263-43-6,
N-methylpiperidine-2-carboxamide hydrochloride,
N-METHYL-2-PIPERIDINECARBOXAMIDE HYDROCHLORIDE,
C7H15ClN2O,
CTK6I4257,
2898AD,
MFCD13562341,
N-Methyl-2-piperidinecarboxaMide HCl,
AKOS015845995,
MCULE-6797335969,
NE21091,
ACN-052143,
350989-61-6,
|
| Complexity | 125 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 178.087g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 178.66g/mol |
| Monoisotopic Mass | 178.087g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 41.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number