| CAS Number | 1215071-13-8 |
| Catalog Number | AG00A0YF(AGN-PC-0WAKG1) |
| Chemical Name | 3-Azabicyclo[3.1.0]hexane, 6,6-difluoro-, hydrochloride |
| IUPAC Name | 6,6-difluoro-3-azabicyclo[3.1.0]hexane;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C5H7F2N.ClH/c6-5(7)3-1-8-2-4(3)5;/h3-4,8H,1-2H2;1H |
| InChI Key | BVCCCDHBLPVHFK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16039587 |
| Molecular Formula | C5H8ClF2N |
| Molecular Weight | 155.5735 |
| SMILES | Cl.FC1(C2CNCC12)F |
| Synonyms | 6,6-difluoro-3-azabicyclo[3.1.0]hexane hydrochloride,
1215071-13-8,
MFCD16039587,
SCHEMBL17202040,
AKOS015950300,
PB27013,
RP08506,
RP21969,
FT-0685878,
J-518142,
F8881-6544,
6,6-Difluoro-3-azabicyclo[3.1.0]hexane hydrochloride, AldrichCPR,
1-2 weeks,
6,6-Difluoro-3-azabicyclo[3.1.0]hexane,
1215166-78-1,
|
| Complexity | 112 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 155.031g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 155.573g/mol |
| Monoisotopic Mass | 155.031g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 12A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number