| CAS Number | 1432754-20-5 |
| Catalog Number | AG00A01M |
| Chemical Name | 1-(3-Bromo-5-chloropyridin-2-yl)ethanamine hydrochloride |
| IUPAC Name | 1-(3-bromo-5-chloropyridin-2-yl)ethanamine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C7H8BrClN2.ClH/c1-4(10)7-6(8)2-5(9)3-11-7;/h2-4H,10H2,1H3;1H |
| InChI Key | ZZMXSANBFIRPSJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD24447532 |
| Molecular Formula | C7H9BrCl2N2 |
| Molecular Weight | 271.9698 |
| SMILES | Cl.BrC=1C(=NC=C(C1)Cl)C(C)N |
| Synonyms | 1432754-20-5,
1-(3-BROMO-5-CHLOROPYRIDIN-2-YL)ETHANAMINE HCL,
1-(3-Bromo-5-chloropyridin-2-yl)ethanamine hydrochloride,
MFCD24447532,
AKOS027252041,
AS-41064,
1-(3-bromo-5-chloropyridin-2-yl)ethanamine hydrochloride, 95% - 1G 1g,
|
| Complexity | 134 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 269.933g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 271.967g/mol |
| Monoisotopic Mass | 269.933g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 38.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number