| CAS Number | 1262412-83-8 |
| Catalog Number | AG009X3O(AGN-PC-0WBSBH) |
| Chemical Name | 3-(2-Fluorophenyl)-1,2,4-oxadiazole |
| IUPAC Name | 3-(2-fluorophenyl)-1,2,4-oxadiazole |
| InChI | InChI=1S/C8H5FN2O/c9-7-4-2-1-3-6(7)8-10-5-12-11-8/h1-5H |
| InChI Key | JKTBRZWKBUBMQT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16875565 |
| Molecular Formula | C8H5FN2O |
| Molecular Weight | 164.1365 |
| SMILES | FC1=C(C=CC=C1)C1=NOC=N1 |
| Synonyms | 3-(2-fluorophenyl)-1,2,4-oxadiazole,
1262412-83-8,
ZINC95496072,
AKOS005258805,
FCH1178512,
Z9315,
C8H5FN2O,
CJ-22713,
|
| Complexity | 156 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 164.038591g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 164.14g/mol |
| Monoisotopic Mass | 164.038591g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 38.9Ų |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number