| CAS Number | 1303968-07-1 |
| Catalog Number | AG009K2C(AGN-PC-0WR22G) |
| Chemical Name | 2-Azaspiro[3.5]nonane, hydrochloride (1:1) |
| IUPAC Name | 2-azaspiro[3.5]nonane;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C8H15N.ClH/c1-2-4-8(5-3-1)6-9-7-8;/h9H,1-7H2;1H |
| InChI Key | XNCHACXHZLHDOE-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18914329 |
| Molecular Formula | C8H16ClN |
| Molecular Weight | 161.6723 |
| SMILES | C12(CNC1)CCCCC2.Cl |
| Synonyms | 2-Azaspiro[3.5]nonane hydrochloride,
1303968-07-1,
2-Aza-spiro[3.5]nonane hydrochloride,
2-Azaspiro[3.5]nonane HCl,
SCHEMBL15771979,
XNCHACXHZLHDOE-UHFFFAOYSA-N,
1559AJ,
MFCD18914329,
NE63956,
AS-32881,
C8H15N.HCl,
|
| Complexity | 97.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 161.097g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 161.673g/mol |
| Monoisotopic Mass | 161.097g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 12A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number