| CAS Number | 1306604-68-1 |
| Catalog Number | AG009K1Z(AGN-PC-0WAKAW) |
| Chemical Name | Cyclopropanamine, 2-(4-bromophenyl)-, hydrochloride (1:1) |
| IUPAC Name | 2-(4-bromophenyl)cyclopropan-1-amine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C9H10BrN.ClH/c10-7-3-1-6(2-4-7)8-5-9(8)11;/h1-4,8-9H,5,11H2;1H |
| InChI Key | XQXNVLZRIWWINX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18838806 |
| Molecular Formula | C9H11BrClN |
| Molecular Weight | 248.5473 |
| SMILES | Cl.NC1C(C1)c1ccc(cc1)Br |
| Synonyms | 1306604-68-1,
2-(4-bromophenyl)cyclopropan-1-amine hydrochloride,
2-(4-Bromophenyl)cyclopropanamine hydrochloride,
2-(4-Bromophenyl)cyclopropanamine HCl,
EN300-76585,
2-(4-Bromo-phenyl)-cyclopropylamine hydrochloride,
SCHEMBL1667648,
1156AJ,
MFCD18838806,
AKOS008138730,
MCULE-4976580157,
NE16378,
AS-48451,
SY047274,
MFCD18838806 (95%),
Z1267881681,
C9H10BrN.HCl,
|
| Complexity | 141 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 246.976g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 248.548g/mol |
| Monoisotopic Mass | 246.976g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number