| CAS Number | 1369328-62-0 |
| Catalog Number | AG009GMB(AGN-PC-0WNHAA) |
| Chemical Name | 5-(5-Formyl-2-thienyl)-2-thiopheneboronic Acid |
| IUPAC Name | [5-(5-formylthiophen-2-yl)thiophen-2-yl]boronic acid |
| InChI | InChI=1S/C9H7BO3S2/c11-5-6-1-2-7(14-6)8-3-4-9(15-8)10(12)13/h1-5,12-13H |
| InChI Key | RDIOTSOSMWVMSX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11973889 |
| Molecular Formula | C9H7BO3S2 |
| Molecular Weight | 238.0911 |
| SMILES | B(O)(O)c1sc(cc1)c1sc(cc1)C=O |
| Synonyms | 1369328-62-0,
5'-Formyl-2,2'-bithiophene-5-boronic acid (contains varying amounts of anhydride),
[5-(5-formylthiophen-2-yl)thiophen-2-yl]boronic acid,
SCHEMBL14957597,
MFCD11973889,
5'-Formyl-2,2'-bithiophene-5-boronic Acid,
F0548,
5-(5-Formyl-2-thienyl)-2-thiopheneboronic Acid,
|
| Complexity | 239 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 237.993g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 238.082g/mol |
| Monoisotopic Mass | 237.993g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 114A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H315-H319
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P264-P280-P302+P352+P332+P313+P362+P364-P305+P351+P338+P337+P313
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number