| CAS Number | 1300746-79-5 |
| Catalog Number | AG009FDS(AGN-PC-0WAJBD) |
| Chemical Name | (1,10-Phenanthroline)(trifluoromethyl) copper |
| IUPAC Name | copper(1+);1,10-phenanthroline;trifluoromethane |
| InChI | InChI=1S/C12H8N2.CF3.Cu/c1-3-9-5-6-10-4-2-8-14-12(10)11(9)13-7-1;2-1(3)4;/h1-8H;;/q;-1;+1 |
| InChI Key | HFYRAUCEONFIPJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19690901 |
| Molecular Formula | C13H8CuF3N2 |
| Molecular Weight | 312.7572 |
| SMILES | [Cu]C(F)(F)F.C12=NC=CC=C1C=CC3=CC=CN=C23 |
| Synonyms | 1300746-79-5,
copper(1+);1,10-phenanthroline;trifluoromethane,
DTXSID20693498,
Copper(1+) trifluoromethanide--1,10-phenanthroline (1/1/1),
|
| Complexity | 191 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 311.993555g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 312.76g/mol |
| Monoisotopic Mass | 311.993555g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 25.8Ų |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
6.1
|
|
Hazard statements
|
H301-H311-H331
|
|
Packing Group
|
Ⅲ
|
|
Precautionary statements
|
P261-P264-P270-P271-P280-P302+P352-P304+P340-P310-P330-P361-P403+P233-P405-P501
|
|
Signal Words
|
danger
|
|
UN Code
|
UN 2811
|
Certificate of Analysis
Lot Number