| CAS Number | 1260672-01-2 |
| Catalog Number | AG009F9V |
| Chemical Name | 5-CHLORO-6-METHYLPYRAZINE-2-CARBONITRILE |
| IUPAC Name | 5-chloro-6-methylpyrazine-2-carbonitrile |
| InChI | InChI=1S/C6H4ClN3/c1-4-6(7)9-3-5(2-8)10-4/h3H,1H3 |
| InChI Key | ADCSDJITDCCGAR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18250191 |
| Molecular Formula | C6H4ClN3 |
| Molecular Weight | 153.5691 |
| SMILES | Cc1c(ncc(n1)C#N)Cl |
| Synonyms | 5-CHLORO-6-METHYLPYRAZINE-2-CARBONITRILE,
1260672-01-2,
DTXSID30857428,
MFCD18250191,
ZINC91692972,
AKOS027254419,
AB72508,
FCH1190167,
AS-45804,
BL010405,
OR300155,
X-3498,
|
| Complexity | 162 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 153.009g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 153.569g/mol |
| Monoisotopic Mass | 153.009g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 49.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number