| CAS Number | 1256643-15-8 |
| Catalog Number | AG009DS2(AGN-PC-0WB76F) |
| Chemical Name | (4-Ethylpiperidin-4-yl)methanol hydrochloride |
| IUPAC Name | (4-ethylpiperidin-4-yl)methanol |
| InChI | InChI=1S/C8H17NO/c1-2-8(7-10)3-5-9-6-4-8/h9-10H,2-7H2,1H3 |
| InChI Key | GDDYZIOQRPFFAR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16250769 |
| Molecular Formula | C8H17NO |
| Molecular Weight | 143.2267 |
| SMILES | CCC1(CCNCC1)CO |
| Synonyms | (4-ethylpiperidin-4-yl)methanol,
1256643-15-8,
(4-ethyl-4-piperidinyl)methanol,
SCHEMBL321360,
GDDYZIOQRPFFAR-UHFFFAOYSA-N,
ALBB-016692,
MFCD16250769,
ZINC54956877,
AKOS013897868,
MCULE-7869895864,
AJ-112392,
4-piperidinemethanol, 4-ethyl-, hydrochloride,
Y-7647,
Z1552026926,
(4-ethylpiperidin-4-yl)methanol hydrochloride,
|
| Complexity | 97.4 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 143.131g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 143.23g/mol |
| Monoisotopic Mass | 143.131g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 32.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number