| CAS Number | 1263046-87-2 |
| Catalog Number | AG009DO8(AGN-PC-0WBO9F) |
| Chemical Name | DDE-D-DAP(FMOC)-OH |
| IUPAC Name | (2R)-3-(9H-fluoren-9-ylmethoxycarbonylamino)-2-[1-(2-hydroxy-4,4-dimethyl-6-oxocyclohexen-1-yl)ethylideneamino]propanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C28H30N2O6/c1-16(25-23(31)12-28(2,3)13-24(25)32)30-22(26(33)34)14-29-27(35)36-15-21-19-10-6-4-8-17(19)18-9-5-7-11-20(18)21/h4-11,21-22,31H,12-15H2,1-3H3,(H,29,35)(H,33,34)/t22-/m1/s1 |
| InChI Key | RLKWTEXBXUEJRZ-JOCHJYFZSA-N |
| MDL Number | MFCD05663739 |
| Molecular Formula | C28H30N2O6 |
| Molecular Weight | 490.5476 |
| SMILES | CC(N[C@H](CNC(=O)OCC1c2ccccc2-c2ccccc12)C(O)=O)=C1C(=O)CC(C)(C)CC1=O |
| Synonyms | Dde-D-Dap(Fmoc)-OH,
1263046-87-2,
(R)-3-((((9H-Fluoren-9-yl)methoxy)carbonyl)amino)-2-((1-(4,4-dimethyl-2,6-dioxocyclohexylidene)ethyl)amino)propanoic acid,
6582AH,
MFCD05663739,
AKOS030212361,
ZINC100229959,
J-005365,
N-alpha-(4,4-Dimethyl-2,6-dioxocyclohex-1-ylidene)ethyl-N-beta-(9-fluorenylmethyloxycarbonyl)-D-2,3-diaminopropionic acid,
Nalpha-1-(4,4-Dimethyl-2,6-dioxocyclohex-1-ylidene)ethyl-Nbeta-Fmoc-D-2,3-diamino-propionic acid,
C28H30N2O6,
|
| Complexity | 916 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 490.21g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 490.556g/mol |
| Monoisotopic Mass | 490.21g/mol |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Topological Polar Surface Area | 125A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number