| CAS Number | 1256806-43-5 |
| Catalog Number | AG009DDY(AGN-PC-09SH50) |
| Chemical Name | 3-Fluoro-6-methylpyridine-2-carboxylic acid |
| IUPAC Name | 3-fluoro-6-methylpyridine-2-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C7H6FNO2/c1-4-2-3-5(8)6(9-4)7(10)11/h2-3H,1H3,(H,10,11) |
| InChI Key | OZSDTKZLTREFCH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD17214194 |
| Molecular Formula | C7H6FNO2 |
| Molecular Weight | 155.1264 |
| SMILES | Cc1ccc(c(n1)C(=O)O)F |
| Synonyms | 3-Fluoro-6-methylpyridine-2-carboxylic acid,
1256806-43-5,
3-Fluoro-6-methylpicolinic acid,
MFCD17214194,
SCHEMBL9951754,
KS-00003QRD,
DTXSID70694192,
ZX-AP000549,
2-Carboxy-3-fluoro-6-methylpyridine,
ZINC66322827,
AKOS023411652,
FCH1147863,
PC10658,
PS-6380,
FT-0715871,
C-2553,
3-fluoranyl-6-methyl-pyridine-2-carboxylic acid,
3-fluoro-6-methylpyridine-2-carboxylic acid, 95% - 1G 1g,
|
| Complexity | 163 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 155.038g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 155.128g/mol |
| Monoisotopic Mass | 155.038g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 50.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number