| CAS Number | 1333256-98-6 |
| Catalog Number | AG009CGB(AGN-PC-0WQVFH) |
| Chemical Name | 3-Bromo-4-chloro-2-methylquinoline |
| IUPAC Name | 3-bromo-4-chloro-2-methylquinoline |
| InChI | InChI=1S/C10H7BrClN/c1-6-9(11)10(12)7-4-2-3-5-8(7)13-6/h2-5H,1H3 |
| InChI Key | CVTQUYIJYAJUPR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD13689067 |
| Molecular Formula | C10H7BrClN |
| Molecular Weight | 256.5263 |
| SMILES | CC1=NC2=CC=CC=C2C(Cl)=C1Br |
| Synonyms | 3-Bromo-4-chloro-2-methylquinoline,
1333256-98-6,
SCHEMBL12877168,
CS-M3199,
MFCD13689067,
ZINC68136034,
FCH1383683,
CS-14933,
OR309373,
T6368,
|
| Complexity | 188 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 254.945g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 256.527g/mol |
| Monoisotopic Mass | 254.945g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 12.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number