| CAS Number | 1430722-07-8 |
| Catalog Number | AG009BDN(AGN-PC-0WR0GL) |
| Chemical Name | Potassium 3,3,3-trifluoropropane-1-trifluoroborate |
| IUPAC Name | potassium;trifluoro(3,3,3-trifluoropropyl)boranuide |
| InChI | InChI=1S/C3H4BF6.K/c5-3(6,7)1-2-4(8,9)10;/h1-2H2;/q-1;+1 |
| InChI Key | KVDJJQRSWDQBBC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09993011 |
| Molecular Formula | C3H4BF6K |
| Molecular Weight | 203.9636 |
| SMILES | FC(F)(F)CC[B-](F)(F)F.[K+] |
| Synonyms | 1430722-07-8,
POTASSIUM 3,3,3-TRIFLUOROPROPANE-1-TRIFLUOROBORATE,
Potassium trifluoro(3,3,3-trifluoropropyl)borate,
potassium trifluoro(3,3,3-trifluoropropyl)boranuide,
KVDJJQRSWDQBBC-UHFFFAOYSA-N,
MFCD09993011,
FCH1325332,
PC56001,
C-2125,
potassium (3,3,3-trifluoro)propyltrifluoroborate,
Potassium (3,3,3-trifluoroprop-1-yl)trifluoroborate,
|
| Complexity | 105 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 203.995g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 203.964g/mol |
| Monoisotopic Mass | 203.995g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number