| CAS Number | 1028327-66-3 |
| Catalog Number | AG0096X6 |
| Chemical Name | VUF 10460 |
| IUPAC Name | 4-(4-methylpiperazin-1-yl)-6-phenylpyrimidin-2-amine |
| InChI | InChI=1S/C15H19N5/c1-19-7-9-20(10-8-19)14-11-13(17-15(16)18-14)12-5-3-2-4-6-12/h2-6,11H,7-10H2,1H3,(H2,16,17,18) |
| InChI Key | NIJGWJIOMPHDBP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00055218 |
| Molecular Formula | C15H19N5 |
| Molecular Weight | 269.3449 |
| SMILES | NC1=NC(C2=CC=CC=C2)=CC(N3CCN(C)CC3)=N1 |
| Synonyms | VUF 10460,
1028327-66-3,
VUF10460,
4-(4-methylpiperazin-1-yl)-6-phenylpyrimidin-2-amine,
4-(4-Methyl-1-piperazinyl)-6-phenyl-2-Pyrimidinamine,
6-aryl-2-aminopyrimidine, 3,
CHEMBL492884,
SCHEMBL2167865,
BDBM26390,
BCP28979,
MFCD13187037,
ZINC36139575,
AKOS022268844,
CS-6422,
AK688823,
HY-101420,
|
| Complexity | 297 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 269.164g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 269.352g/mol |
| Monoisotopic Mass | 269.164g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 58.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number