| CAS Number | 1128165-88-7 |
| Catalog Number | AG0096WR(AGN-PC-0WAHCW) |
| Chemical Name | Dynole 34-2 |
| IUPAC Name | (E)-2-cyano-3-[1-[3-(dimethylamino)propyl]indol-3-yl]-N-octylprop-2-enamide |
| InChI | InChI=1S/C25H36N4O/c1-4-5-6-7-8-11-15-27-25(30)21(19-26)18-22-20-29(17-12-16-28(2)3)24-14-10-9-13-23(22)24/h9-10,13-14,18,20H,4-8,11-12,15-17H2,1-3H3,(H,27,30)/b21-18+ |
| InChI Key | MYIMRONQBLZJFI-DYTRJAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19690957 |
| Molecular Formula | C25H36N4O |
| Molecular Weight | 408.5795 |
| SMILES | C(#N)C(C(=O)NCCCCCCCC)=CC1=CN(C2=CC=CC=C12)CCCN(C)C |
| Synonyms | dynole 34-2,
dynole 34-2,
1128165-88-7,
CHEMBL483059,
2-Cyano-3-[1-[3-(dimethylamino)propyl]-1H-indol-3-yl]-N-octyl-2-propenamide,
SCHEMBL14635693,
AOB3698,
SYN5066,
BDBM50268295,
ZINC49872225,
AKOS024458042,
AS-16432,
J-002847,
1-[3-(Dimethylamino)propyl]-N-octyl-alpha-cyano-1H-indole-3-acrylamide,
2-Cyano-N-octyl-3-(1-(3-dimethylaminopropyl)-1H-indol-3-yl)-acrylamide,
C25H36N4O,
|
| Complexity | 591 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Exact Mass | 408.289g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 408.59g/mol |
| Monoisotopic Mass | 408.289g/mol |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Topological Polar Surface Area | 61.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number