| CAS Number | 1207346-29-9 |
| Catalog Number | AG0096UB(AGN-PC-0WBT1S) |
| Chemical Name | Tetrahydrofuran-3-sulfonyl chloride |
| IUPAC Name | oxolane-3-sulfonyl chloride |
| InChI | InChI=1S/C4H7ClO3S/c5-9(6,7)4-1-2-8-3-4/h4H,1-3H2 |
| InChI Key | MVZIUOJNVVIOEY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16090164 |
| Molecular Formula | C4H7ClO3S |
| Molecular Weight | 170.6146 |
| SMILES | S(C1CCOC1)(=O)(=O)Cl |
| Synonyms | tetrahydrofuran-3-sulfonyl chloride,
1207346-29-9,
oxolane-3-sulfonyl chloride,
chlorooxolan-3-ylsulfone,
SCHEMBL459431,
DTXSID10678491,
MVZIUOJNVVIOEY-UHFFFAOYSA-N,
MFCD16090164,
SBB088457,
AKOS012637544,
AM91109,
NE18911,
Oxolane-3-sulfonyl chloride, AldrichCPR,
BS-13134,
Tetrahydrofuran-3-sulfonyl chloride, 97%,
EN300-75790,
|
| Complexity | 181 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 169.98g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 170.607g/mol |
| Monoisotopic Mass | 169.98g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 51.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number