| CAS Number | 1046140-32-2 |
| Catalog Number | AG0095AY |
| Chemical Name | MCHB-1 |
| IUPAC Name | 1-(cyclohexylmethyl)-2-[(4-ethoxyphenyl)methyl]-N,N-diethylbenzimidazole-5-carboxamide |
| InChI | InChI=1S/C28H37N3O2/c1-4-30(5-2)28(32)23-14-17-26-25(19-23)29-27(31(26)20-22-10-8-7-9-11-22)18-21-12-15-24(16-13-21)33-6-3/h12-17,19,22H,4-11,18,20H2,1-3H3 |
| InChI Key | WRVZBXHTUOPQJS-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C28H37N3O2 |
| Molecular Weight | 447.6123 |
| SMILES | CCOC(C=C1)=CC=C1CC2=NC3=CC(C(N(CC)CC)=O)=CC=C3N2CC4CCCCC4 |
| Synonyms | CHEMBL470965,
BDBM50244318,
ZINC40893720,
1-(cyclohexylmethyl)-2-(4-ethoxybenzyl)-N,N-diethyl-1h-benzo[d]imidazole-5-carboxamide,
2-(4-ethoxybenzyl)-1-(cyclohexylmethyl)-N,N-diethyl-1H-benzo[d]imidazole-5-carboxamide,
1046140-32-2,
|
| Complexity | 596 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 447.289g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 447.623g/mol |
| Monoisotopic Mass | 447.289g/mol |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Topological Polar Surface Area | 47.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 6.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number