| CAS Number | 1062271-24-2 |
| Catalog Number | AG00952W(AGN-PC-0WP0N6) |
| Chemical Name | 5-Methyl-N-[2-(1-piperidinyl)phenyl]-2-thiophenesulfonamide |
| IUPAC Name | 5-methyl-N-(2-piperidin-1-ylphenyl)thiophene-2-sulfonamide |
| InChI | InChI=1S/C16H20N2O2S2/c1-13-9-10-16(21-13)22(19,20)17-14-7-3-4-8-15(14)18-11-5-2-6-12-18/h3-4,7-10,17H,2,5-6,11-12H2,1H3 |
| InChI Key | IRGYSXZCDAWOOC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD10736412 |
| Molecular Formula | C16H20N2O2S2 |
| Molecular Weight | 336.4722 |
| SMILES | CC1=CC=C(S1)S(=O)(=O)NC1=C(C=CC=C1)N1CCCCC1 |
| Synonyms | MK6-83,
1062271-24-2,
C16H20N2O2S2,
GTPL9783,
AOB6422,
SYN5108,
ZINC69572886,
AKOS025147398,
NCGC00402264-02,
AS-16472,
5-methyl-N-(2-piperidin-1-ylphenyl)thiophene-2-sulfonamide,
5-methyl-N-(2-(piperidin-1-yl)phenyl)thiophene-2-sulfonamide,
5-Methyl-N-[2-(1-piperidinyl)phenyl]-2-thiophenesulfonamide,
IRGYSXZCDAWOOC-UHFFFAOYSA-N,
|
| Complexity | 457 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 336.097g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 336.468g/mol |
| Monoisotopic Mass | 336.097g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 86A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number