| CAS Number | 120381-42-2 |
| Catalog Number | AG0094BR(AGN-PC-03VTLR) |
| Chemical Name | BenzenaMine, 5-fluoro-N-Methyl-2-nitro- |
| IUPAC Name | 5-fluoro-N-methyl-2-nitroaniline |
| InChI | InChI=1S/C7H7FN2O2/c1-9-6-4-5(8)2-3-7(6)10(11)12/h2-4,9H,1H3 |
| InChI Key | HDQNXIOVYVAKBX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16744213 |
| Molecular Formula | C7H7FN2O2 |
| Molecular Weight | 170.1411 |
| SMILES | O=[N+](C1=CC=C(F)C=C1NC)[O-] |
| Synonyms | 5-fluoro-N-methyl-2-nitroaniline,
120381-42-2,
Benzenamine, 5-fluoro-N-methyl-2-nitro-,
SCHEMBL503378,
HDQNXIOVYVAKBX-UHFFFAOYSA-N,
4-fluoro-2-methylaminonitrobenzene,
ZINC52119069,
AKOS011663270,
NE45205,
(5-Fluoro-2-nitro-phenyl)-methyl-amine,
CJ-20699,
Z8229,
I01-8581,
C7H7FN2O2,
|
| Complexity | 171 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 170.049g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 170.143g/mol |
| Monoisotopic Mass | 170.049g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 57.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number