| CAS Number | 1187928-65-9 |
| Catalog Number | AG0092M4(AGN-PC-0WBDQ8) |
| Chemical Name | C-(5-Phenyl-isoxazol-3-yl)-methylamine HCl |
| IUPAC Name | (5-phenyl-1,2-oxazol-3-yl)methanamine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C10H10N2O.ClH/c11-7-9-6-10(13-12-9)8-4-2-1-3-5-8;/h1-6H,7,11H2;1H |
| InChI Key | VJLKNKOIMSXJMF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08062591 |
| Molecular Formula | C10H11ClN2O |
| Molecular Weight | 210.6601 |
| SMILES | c1ccc(cc1)c2cc(no2)CN.Cl |
| Synonyms | 1187928-65-9,
(5-phenylisoxazol-3-yl)methanamine hydrochloride,
C-(5-Phenyl-isoxazol-3-yl)-methylamine hydrochloride,
(5-Phenyl-1,2-Oxazol-3-Yl)Methanamine Hydrochloride,
4320AH,
AKOS015909170,
MCULE-8722833276,
C-(5-Phenyl-isoxazol-3-yl)-methylamine HCl,
L-2796,
(5-phenyl-3-isoxazolyl)methanamine hydrochloride,
A809486,
I14-32983,
F2162-0003,
C10H10N2O.HCl,
154016-47-4,
|
| Complexity | 157 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 210.056g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 210.661g/mol |
| Monoisotopic Mass | 210.056g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 52A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number