| CAS Number | 1039815-76-3 |
| Catalog Number | AG0092F7(AGN-PC-05FBEI) |
| Chemical Name | 2-amino-6-chloro-3-fluorobenzoic acid |
| IUPAC Name | 2-amino-6-chloro-3-fluorobenzoic acid |
| InChI | InChI=1S/C7H5ClFNO2/c8-3-1-2-4(9)6(10)5(3)7(11)12/h1-2H,10H2,(H,11,12) |
| InChI Key | WYADKQWQWFMCNJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11183542 |
| Molecular Formula | C7H4ClFO2 |
| Molecular Weight | 174.5569 |
| SMILES | O=C(O)C1=C(Cl)C=CC(F)=C1 |
| Synonyms | 2-amino-6-chloro-3-fluorobenzoic acid,
1039815-76-3,
2-Amino-6-chloro-3-fluoro-benzoic acid,
SCHEMBL17333135,
KS-00000D0K,
1533AJ,
MFCD11183542,
ZINC20362720,
2-Amino-6-chloro-3-fluorobenzoicAcid,
AKOS009113712,
DS-9369,
MCULE-9114585196,
AJ-77288,
SY039220,
MFCD11183542 (95%),
Z-6092,
Z228589720,
C7H5ClFNO2,
|
| Complexity | 190 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 188.999g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 189.57g/mol |
| Monoisotopic Mass | 188.999g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 63.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number