| CAS Number | 1195621-75-0 |
| Catalog Number | AG0091H9 |
| Chemical Name | 1-Hydroxy-1,3-dihydro-2,1-benzoxaborole-7-carbaldehyde |
| IUPAC Name | 1-hydroxy-3H-2,1-benzoxaborole-7-carbaldehyde |
| InChI | InChI=1S/C8H7BO3/c10-4-6-2-1-3-7-5-12-9(11)8(6)7/h1-4,11H,5H2 |
| InChI Key | YIPWTYBOCAQUHT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22393303 |
| Molecular Formula | C8H7BO3 |
| Molecular Weight | 161.9504 |
| SMILES | OB1C2=C(C=CC=C2C=O)CO1 |
| Synonyms | 1195621-75-0,
1-Hydroxy-1,3-dihydro-2,1-benzoxaborole-7-carbaldehyde,
SCHEMBL1232037,
YIPWTYBOCAQUHT-UHFFFAOYSA-N,
1-hydroxy-1,3-dihydrobenzo[c][1,2]oxaborole-7-carbaldehyde,
7-formyl-1-hydroxy-1,3-dihydro-2,1-benzoxaborole,
1-Hydroxy-1,3-dihydro-2,1-benzooxaborole-7-carbaldehyde,
|
| Complexity | 185 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 162.049g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 161.951g/mol |
| Monoisotopic Mass | 162.049g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 46.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number