| CAS Number | 1138444-10-6 |
| Catalog Number | AG0090HM(AGN-PC-0WANYQ) |
| Chemical Name | 2-Chloro-3-((trimethylsilyl)ethynyl)pyridin-4-amine |
| IUPAC Name | 2-chloro-3-(2-trimethylsilylethynyl)pyridin-4-amine |
| InChI | InChI=1S/C10H13ClN2Si/c1-14(2,3)7-5-8-9(12)4-6-13-10(8)11/h4,6H,1-3H3,(H2,12,13) |
| InChI Key | XCPLDMMZZOBCFU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11857680 |
| Molecular Formula | C10H13ClN2Si |
| Molecular Weight | 224.7621 |
| SMILES | C[Si](C)(C)C#Cc1c(ccnc1Cl)N |
| Synonyms | 2-Chloro-3-((trimethylsilyl)ethynyl)pyridin-4-amine,
1138444-10-6,
2-Chloro-3-[(trimethylsilyl)ethynyl]pyridin-4-amine,
AC1Q29SK,
CTK7E0217,
DTXSID30673862,
9128AC,
MFCD11857680,
AKOS015851336,
ZINC169794072,
RTR-057533,
TR-057533,
A-5989,
2-Chloro-3-(trimethylsilylethynyl)pyridin-4-amine,
2-chloro-3-[2-(trimethylsilyl)ethynyl]pyridin-4-amine,
2-Chloro-3-((trimethylsilyl)ethynyl)pyridin-4-amine, AldrichCPR,
C10H13ClN2Si,
|
| Complexity | 260 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 224.054g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 224.763g/mol |
| Monoisotopic Mass | 224.054g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 38.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H302-H319
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number