| CAS Number | 1187931-26-5 |
| Catalog Number | AG008Z4T(AGN-PC-0WAMD3) |
| Chemical Name | (S)-1-(2-Bromo-phenyl)-ethylamine hydrochloride |
| IUPAC Name | (1S)-1-(2-bromophenyl)ethanamine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C8H10BrN.ClH/c1-6(10)7-4-2-3-5-8(7)9;/h2-6H,10H2,1H3;1H/t6-;/m0./s1 |
| InChI Key | MPTGUFFHOKLEFK-RGMNGODLSA-N |
| MDL Number | MFCD09997783 |
| Molecular Formula | C8H11BrClN |
| Molecular Weight | 236.5366 |
| SMILES | C[C@H](N)C1=CC=CC=C1Br.[H]Cl |
| Synonyms | 1187931-26-5,
(S)-1-(2-Bromophenyl)ethanamine hydrochloride,
(1S)-1-(2-bromophenyl)ethan-1-amine hydrochloride,
(S)-1-(2-BROMO-PHENYL)-ETHYLAMINE HYDROCHLORIDE,
SCHEMBL19410318,
KS-00000T4M,
MFCD09997783,
AKOS025404739,
GS-7355,
NE35274,
KS-000026G1,
(S)-1-(2-Bromophenyl)-ethylamine hydrochloride,
(S)-1-(2-bromophenyl)ethan-1-amine hydrochloride,
(S)-1-(2-Bromo-phenyl)-ethylamine hydrochloride, AldrichCPR,
|
| Complexity | 105 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 234.976g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 236.537g/mol |
| Monoisotopic Mass | 234.976g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number