| CAS Number | 1123171-93-6 |
| Catalog Number | AG008Z2K(AGN-PC-0WBSJE) |
| Chemical Name | Methyl 3-bromo-5-fluoro-4-nitrobenzoate |
| IUPAC Name | methyl 3-bromo-5-fluoro-4-nitrobenzoate |
| InChI | InChI=1S/C8H5BrFNO4/c1-15-8(12)4-2-5(9)7(11(13)14)6(10)3-4/h2-3H,1H3 |
| InChI Key | VTKKLEVLDPUKPD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD14635859 |
| Molecular Formula | C8H5BrFNO4 |
| Molecular Weight | 278.0320 |
| SMILES | O=C(OC)C1=CC(F)=C([N+]([O-])=O)C(Br)=C1 |
| Synonyms | Methyl 3-bromo-5-fluoro-4-nitrobenzoate,
1123171-93-6,
AK139034,
Methyl 3-bromo-5-fluoro-4-nitro-benzoate,
SCHEMBL3646690,
DTXSID40738916,
VTKKLEVLDPUKPD-UHFFFAOYSA-N,
MFCD14635859,
ZINC95830519,
AKOS022174272,
DS-6504,
SY118964,
AJ-134660,
AX8260639,
MFCD14635859 (95%),
3-bromo-5-fluoro-4-nitro-benzoic acid methyl ester,
|
| Complexity | 270 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 276.939g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 278.033g/mol |
| Monoisotopic Mass | 276.939g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 72.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number