| CAS Number | 116131-08-9 |
| Catalog Number | AG008W9R(AGN-PC-0P8M67) |
| Chemical Name | Theophyllidine Hydrochloride |
| IUPAC Name | N-methyl-4-(methylamino)-1H-imidazole-5-carboxamide;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C6H10N4O.ClH/c1-7-5-4(6(11)8-2)9-3-10-5;/h3,7H,1-2H3,(H,8,11)(H,9,10);1H |
| InChI Key | OAHAZBQSUILUIJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18382436 |
| Molecular Formula | C6H11ClN4O |
| Molecular Weight | 190.6307 |
| SMILES | Cl.CNC(=O)C=1N=CNC1NC |
| Synonyms | Theophyllidine Hydrochloride,
116131-08-9,
Theophyllidine HCl,
DTXSID20858469,
FT-0675139,
J-003387,
N-Methyl-5-(methylamino)-1H-imidazole-4-carboxamide Hydrochloride,
N-Methyl-5(or 4)-methylamino-imidazole-4(or 5)-carboxamide Hydrochloride,
N-Methyl-4-(methylamino)-1H-imidazole-5-carboxamide--hydrogen chloride (1/1),
|
| Complexity | 150 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 190.062g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 190.631g/mol |
| Monoisotopic Mass | 190.062g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 69.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number