| CAS Number | 1011713-16-8 |
| Catalog Number | AG008U59 |
| Chemical Name | 3-Hydroxy-4-iodobenzamide |
| IUPAC Name | 3-hydroxy-4-iodobenzamide |
| InChI | InChI=1S/C7H6INO2/c8-5-2-1-4(7(9)11)3-6(5)10/h1-3,10H,(H2,9,11) |
| InChI Key | QVZSTMFHDRKUNM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11046224 |
| Molecular Formula | C7H6INO2 |
| Molecular Weight | 263.0325 |
| SMILES | NC(C1=CC(O)=C(I)C=C1)=O |
| Synonyms | 3-HYDROXY-4-IODOBENZAMIDE,
1011713-16-8,
3-Hydroxy-4-iodo-benzamide,
SCHEMBL858826,
ZINC19046092,
CS-W020532,
MB09166,
|
| Complexity | 163 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 262.94433g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 263.03g/mol |
| Monoisotopic Mass | 262.94433g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 63.3Ų |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number