| CAS Number | 111721-74-5 |
| Catalog Number | AG008U2C(AGN-PC-078NR3) |
| Chemical Name | BenzenaMine, 2-broMo-5-iodo- |
| IUPAC Name | 2-bromo-5-iodoaniline |
| InChI | InChI=1S/C6H5BrIN/c7-5-2-1-4(8)3-6(5)9/h1-3H,9H2 |
| InChI Key | LNVKBOZTHZJQLM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16038675 |
| Molecular Formula | C6H5BrIN |
| Molecular Weight | 297.9191 |
| SMILES | NC1=CC(I)=CC=C1Br |
| Synonyms | 2-bromo-5-iodoaniline,
111721-74-5,
2-bromo-5-iodoBenzenamine,
AC1Q50IC,
2-Bromo-5-iodoaniline 96%,
SCHEMBL4776655,
2-Bromo-5-iodoaniline, 96%,
BenzenaMine, 2-broMo-5-iodo-,
MFCD16038675,
ZINC57218483,
AKOS027324218,
MCULE-2066428648,
NE38374,
PS-11909,
DB-060119,
FT-0714356,
EN300-66171,
AS-813/43501704,
Z1263529562,
|
| Complexity | 99.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 296.865g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 297.921g/mol |
| Monoisotopic Mass | 296.865g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number