| CAS Number | 832735-58-7 |
| Catalog Number | AG008IDE(AGN-PC-03Z2R7) |
| Chemical Name | 4-Bromo-1-ethylpyridin-2(1H)-one |
| IUPAC Name | 4-bromo-1-ethylpyridin-2-one |
| InChI | InChI=1S/C7H8BrNO/c1-2-9-4-3-6(8)5-7(9)10/h3-5H,2H2,1H3 |
| InChI Key | QOPDNHSCIIQOBK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD23106157 |
| Molecular Formula | C7H8BrNO |
| Molecular Weight | 202.0485 |
| SMILES | C(C)n1c(=O)cc(cc1)Br |
| Synonyms | 4-bromo-1-ethylpyridin-2(1H)-one,
832735-58-7,
4-bromo-1-ethyl-1,2-dihydropyridin-2-one,
SCHEMBL2536105,
CTK3D3105,
DTXSID70630737,
QOPDNHSCIIQOBK-UHFFFAOYSA-N,
MFCD23106157,
ZINC59581538,
PB38061,
SB20942,
2(1H)-Pyridinone, 4-bromo-1-ethyl-,
AS-51838,
CS-0051020,
Q-2480,
A1-08969,
|
| Complexity | 208 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 200.979g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 202.051g/mol |
| Monoisotopic Mass | 200.979g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 20.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number