
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 144-82-1 |
| Catalog Number | AG007Z07(AGN-PC-0JK77G) |
| Chemical Name | Sulfamethizole |
| EC Number | 205-641-1 |
| IUPAC Name | 4-amino-N-(5-methyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl)benzenesulfonamide |
| InChI | InChI=1S/C9H10N4O2S2/c1-6-11-12-9(16-6)13-17(14,15)8-4-2-7(10)3-5-8/h2-5H,10H2,1H3,(H,12,13) |
| InChI Key | VACCAVUAMIDAGB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00053363 |
| Molecular Formula | C9H10N4O2S2 |
| Molecular Weight | 270.3313 |
| NSC Number | 757327 |
| SMILES | Nc1ccc(cc1)S(=O)(=O)Nc1nnc(s1)C |
| UNII | 25W8454H16 |
| Synonyms | FNA, Sulfamethizol,
Rufol,
Sulfamethizol FNA,
Sulfamethizole,
Sulphamethizole,
Thiosulfil,
sulfamethizole,
144-82-1,
Sulfamethizol,
Sulphamethizole,
Rufol,
Sulfamethizolum,
Sulfamethylthiadiazole,
Sulfametizol,
Proklar,
Sulfurine,
Thiosulfil,
Sulfapyelon,
Urolucosil,
Ayerlucil,
Lucosil,
Methazol,
Microsul,
Renasul,
Salimol,
Sulfstat,
Tetracid,
Thidicur,
Ultrasul,
Urocydal,
Urodiaton,
Urosulfin,
Famet,
Uroz,
Sulfa gram,
Thiosulfil Forte,
4-Amino-N-(5-methyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl)benzenesulfonamide,
Solfametizolo,
Solfametizolo [DCIT],
Sulfametizol [INN-Spanish],
Sulfamethizolum [INN-Latin],
Thiosulfil-A-Forte,
Benzenesulfonamide, 4-amino-N-(5-methyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl)-,
RP 2145,
Sulfamethizole [USAN:INN:JAN],
VK 53,
CCRIS 756,
CHEBI:9331,
2-(p-Aminobenzenesulfonamido)-5-methylthiadiazole,
C9H10N4O2S2,
HSDB 4379,
UNII-25W8454H16,
2-Methyl-5-sulfanilamido-1,3,4-thiadiazole,
2-Sulfanilamido-5-methyl-1,3,4-thiadiazole,
5-Methyl-2-sulfanilamido-1,3,4-thiadiazole,
Sulfamethizole (Proklar),
EINECS 205-641-1,
N1-(5-Methyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl)sulfanilamide,
CHEMBL1191,
AI3-50149,
MLS000028603,
N(sup 1)-(5-Methyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl)-sulfanilamide,
VACCAVUAMIDAGB-UHFFFAOYSA-N,
4-Amino-N-(5-Methyl-1,3,4-Thiadiazol-2-Yl)Benzene-1-Sulfonamide,
N(sup 1)-(5-Methyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl)sulfanilamide,
NCGC00016407-05,
NCGC00016407-08,
CAS-144-82-1,
SMR000058666,
4-Amino-N-[5-methyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl]benzenesulfonamide,
25W8454H16,
DSSTox_CID_3615,
DSSTox_RID_77111,
DSSTox_GSID_23615,
Sulamethizole,
Sulfanilamide, N(sup 1)-(5-methyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl)-,
Thiosulfil (TN),
Sulphamethyltiadiazole,
SR-01000003158,
sulphamethazole,
sulphamethiozole,
[(4-aminophenyl)sulfonyl](5-methyl(1,3,4-thiadiazol-2-yl))amine,
Prestwick_114,
Sulfamethizole [USP:INN:BAN:JAN],
Spectrum_000992,
Sulfamethizole(Proklar),
AC1Q2PXR,
Opera_ID_1595,
Prestwick0_000742,
Prestwick1_000742,
Prestwick2_000742,
Prestwick3_000742,
Spectrum2_001322,
Spectrum3_000570,
Spectrum4_000640,
Spectrum5_001078,
Epitope ID:122233,
AC1L1K3Z,
SCHEMBL26453,
BSPBio_000724,
BSPBio_001960,
KBioGR_001260,
KBioSS_001472,
MLS002303066,
DivK1c_000141,
SPECTRUM1500549,
SPBio_001443,
SPBio_002663,
BPBio1_000798,
N(1)-(5-Methyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl)sulfanilamide,
DTXSID5023615,
CTK8B3741,
HMS500H03,
KBio1_000141,
KBio2_001472,
KBio2_004040,
KBio2_006608,
KBio3_001460,
ZINC57493,
NINDS_000141,
Sulfamethizole (JP17/USP/INN),
HMS1570E06,
HMS1921A19,
HMS2092I21,
HMS2097E06,
HMS2233L09,
HMS3371A13,
HMS3655F05,
HMS3714E06,
Pharmakon1600-01500549,
HY-B0333,
KS-000014AV,
Tox21_110425,
Tox21_201035,
2735AH,
ANW-43072,
BDBM50295558,
CCG-39260,
LS-853,
MFCD00053363,
NSC757327,
s1957,
SBB058179,
AKOS002666345,
Tox21_110425_1,
API0004271,
CS-2375,
DB00576,
MCULE-8287230974,
NSC-757327,
IDI1_000141,
SMP1_000284,
NCGC00016407-01,
NCGC00016407-02,
NCGC00016407-03,
NCGC00016407-04,
NCGC00016407-06,
NCGC00016407-07,
NCGC00016407-09,
NCGC00016407-11,
NCGC00024107-03,
NCGC00024107-04,
NCGC00024107-05,
NCGC00258588-01,
ABA-10163325,
AN-43960,
AS-10177,
SC-62410,
SBI-0051523.P003,
AB2000390,
TR-043817,
AB00052098,
B2039,
S0360,
ST51015120,
SW196425-3,
C08050,
D00870,
AB00052098_15,
AB00052098_16,
Sulfamethizole, VETRANAL(TM), analytical standard,
J-008011,
SR-01000003158-2,
SR-01000003158-3,
Sulfamethizole, analytical standard, >=99% (HPLC),
BRD-K31682896-001-05-9,
BRD-K31682896-001-15-8,
Sulfamethizole, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
4-amino-N-(5-methyl[1,3,4]thiadiazol-2-yl)-benzenesulfonamide,
4-amino-n-[5-methyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl]-benzenesulfonamide,
benzenesulfonamide,4-amino-n-(5-methyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl)-,
Sulfamethizole, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
4-oxo-3-phenyl-10-oxa-3-aza-tricyclo[5.2.1.0*1,5*] dec-8-ene-6-carboxylic acid,
Sulfamethazole,
Mixture Name,
SULFAMETHIAZOLE,
Sulfamethizol FNA,
FNA, Sulfamethizol,
D07JJS,
CID5328,
4-aminomethyl-1-n-boc-piperidine,
Sulfamethizole (JP15/USP/INN),
C9-H10-N4-O2-S2,
CS-T-42779,
D013419,
Bencenosulfonamida, 4-amino-N-(5-metil-1,3,4-tiadiazol-2-il)-,
|
| Complexity | 349 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 270.025g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 270.325g/mol |
| Monoisotopic Mass | 270.025g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 135A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H317 |
| Precuationary statements | P261-P280 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

