
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 100-79-8 |
| Catalog Number | AG007X9T(AGN-PC-04Y25O) |
| Chemical Name | Solketal |
| EC Number | 202-888-7 |
| IUPAC Name | (2,2-dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl)methanol |
| InChI | InChI=1S/C6H12O3/c1-6(2)8-4-5(3-7)9-6/h5,7H,3-4H2,1-2H3 |
| InChI Key | RNVYQYLELCKWAN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00063238 |
| Molecular Formula | C6H12O3 |
| Molecular Weight | 132.1577 |
| NSC Number | 59720 |
| RTECS Number | JI0400000 |
| SMILES | CC1(OCC(O1)CO)C |
| Synonyms | 2,2-dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol,
2,2-dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol, (DL)-isomer,
2,2-dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol, (R)-isomer,
2,2-dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol, (S)-isomer,
2,2-dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol, monosodium salt,
2,2-dimethyl-4-hydroxymethyl-1,3-dioxolane,
2,3-isopropylidene-sn-glycerol,
2,3-O-isopropylideneglycerol,
glycerol acetonide,
Solketal,
100-79-8,
2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol,
(2,2-Dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl)methanol,
Glycerolacetone,
Dioxolan,
1,2-O-Isopropylideneglycerol,
Isopropylidene glycerol,
1,2-Isopropylideneglycerol,
1,3-Dioxolane-4-methanol, 2,2-dimethyl-,
Glycerol dimethylketal,
2,3-Isopropylideneglycerol,
DL-1,2-Isopropylideneglycerol,
Acetone monoglycerol ketal,
1,2-Isopropylideneglycerin,
Glycerinisopropylidene ether,
Acetone glycerol,
Glycerol acetonide,
2,3-(Isopropylidenedioxy)propanol,
2,2-Dimethyl-1,3-dioxolan-4-ylmethanol,
2,3-O-Isopropylideneglycerol,
2,2-Dimethyl-4-hydroxymethyldioxolane,
2,2-Dimethyl-4-(hydroxymethyl)-1,3-dioxacyclopentane,
1,2-O,O-Isopropylideneglycerin,
Glycerol, 1,2-O-isopropylidene,
Glycerol acetonide (VAN),
2,2-Dimethyl-4-hydroxymethyl-1,3-dioxolane,
2,2-Dimethyl-5-hydroxymethyl-1,3-dioxolane,
4-Hydroxymethyl-2,2-dimethyl-1,3-dioxolane,
MFCD00063238,
NSC 59720,
(+/-)-2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol,
2,2-Dimethyl-4-oxymethyl-1,3-dioxolane,
alpha,beta-Isopropylideneglycerol,
2,2-Dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl methanol,
Acetone, cyclic (hydroxymethyl)ethylene acetal,
EINECS 202-888-7,
.alpha.,.beta.-Isopropylideneglycerol,
BRN 0104465,
AI3-03547,
GIE,
1,2-Isopropylidene-rac-glycerol,
RNVYQYLELCKWAN-UHFFFAOYSA-N,
D-Acetone glycerol,
Solketal, 97%,
(2,2-dimethyl-[1,3]dioxolan-4-yl)-methanol,
36543-79-0,
(+/-)-2,2-Dimethyl-4-hydroxymethyl-1,3-dioxolane,
r-glycerol acetonide,
[2,2-dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl]methanol,
Racemic solketal,
(RS)-Solketal,
2,3-dioxacyclopentane,
(-)-2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol,
PubChem21305,
ACMC-209cql,
ACMC-209fuw,
ACMC-1AEDC,
AC1L1OYS,
AC1Q2CVE,
1,3-Dioxolane-4-methanol, 2,2-dimethyl-, (S)-,
1,O-Isopropylideneglycerin,
EC 202-888-7,
1,2-isopropylidene glycerol,
Glycerol,2-O-isopropylidene,
SCHEMBL23556,
2,3-dioxolan-4-yl methanol,
5-19-02-00362 (Beilstein Handbook Reference),
DL-1,2-isoproylideneglycerol,
1,2-o-isopropylidene glycerol,
2,2-Dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl methanol [IUPAC],
4-Hydroxymethyl-2,3-dioxolane,
SCHEMBL3991160,
Jsp000163,
1.2-isopropylidene-rac-glycerol,
CHEMBL3342436,
DTXSID9021845,
CTK4H6824,
AM666,
dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol,
DL-1,2-O-Isopropylidene glycerol,
ACT05273,
BCP26373,
NSC59720,
EINECS 244-910-8,
(.+/-.)-Glycerol 1,2-acetonide,
AC-364,
ANW-14368,
BBL012719,
FC0821,
NSC-59720,
STK803305,
WLN: T5O COTJ B1 B1 D1Q,
(+/-)-2,3-O-Isopropylideneglycerol,
AKOS000120075,
AKOS022060550,
AM90170,
CS-W018546,
MCULE-8717487705,
NE11119,
RP19991,
TRA0059522,
(-)-2,3-O-Isopropylidene-sn-glycerol,
2,2-dimethyl-1,3-dioxolan-4-methanol,
2,2-dimethyl-1,3-dioxolane4-methanol,
Dimethyl-4-hydroxymethyl-1,3-dioxolane,
2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-5-methanol,
2,3-(dimethylmethylenedioxy)-1-propanol,
dl-.alpha.,.beta.-Isopropylideneglycerol,
(.+/-.)-1,2-O-Isopropylideneglycerol,
AK-33274,
AK-41538,
AN-15905,
AS-46670,
EN001263,
LS-62597,
P533,
SC-08976,
SC-08977,
SC-21475,
SY017180,
(2,2-dimethyl-1,3-dioxolan-4yl)methanol,
2,2-dimethyl-[1,3]dioxolane-4-methanol,
DL-1,2-Isopropylideneglycerol, >=97.0%,
TC-103113,
TL8000074,
TR-000252,
(2,2-dimethyl[1,3]dioxolan-4-yl)methanol,
2,2-Dimethyl-4-hydroxymethyl-1,3-dioxolan,
4-hydroxymethyl-2,2-dimethyl-1,3-dioxolan,
4CH-017829,
D0710,
FT-0609251,
ST50998271,
(2,2-dimethyl-[1,3]dioxolan-4-yl)methanol,
EN300-20586,
MFCD00063239 (98%),
A23564,
(2,2-dimethyl-[1,3]dioxolan-4-yl) -methanol,
(2,2-dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl)methan-1-ol,
(4RS)-2,2-dimethyl 1.3-dioxolane-4-methanol,
(4RS)-2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol,
(rac)-2,2-dimethyl-[1,3]-dioxolane-4-methanol,
2,2-dimethyl-1,3-dioxolane4-methanol (solketal),
2,2dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol (solketal),
rac-(2,2-dimethyl-[1,3]dioxolan-4-yl)-methanol,
rac-(2,2-dimethyl-[1,3]dioxolan-4-yl)methanol,
(R)-(?)-2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol,
2,2-dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol (solketal),
I14-0906,
I14-6989,
I14-6992,
I14-6995,
W-108939,
(2S,4R)-2-AMINO-4-HYDROXYPENTANOIC ACID hcl,
[(4R/S)-2,2-Dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl]methanol,
F0001-0027,
Z1262396033,
(+/-)-2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol (Glycerol acetonide),
DIOXOLANE,
1, 2,2-dimethyl-,
1,2-isopropylidenglycerin,
UNII-3XK098O8ZW,
2,3-dioxolane-4-methanol,
(R)-(-)-2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol,
(S)-(+)-2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol,
C6H12O3,
3XK098O8ZW,
1,2-o-isopropylidene-d-glycerol,
1,2-o-isopropylidene-l-glycerol,
CID7528,
14347-78-5,
C6-H12-O3,
(S)-(+)-1,2-Isopropylideneglycerol,
22323-82-6,
(R)-(2,2-dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl)methanol,
Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol, 2,2-,
(S)-2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol,
(+/-)-2,2-Dimethyl-1,3-dioxolan-4-ylmethanol,
2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol(Solketal),
1074-16-4,
21704-88-1,
|
| Complexity | 101 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 132.079g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 132.159g/mol |
| Monoisotopic Mass | 132.079g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 38.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.2 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H319 |
| Precuationary statements | P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

