| CAS Number | 170646-96-5 |
| Catalog Number | AG007UBZ(AGN-PC-0L01E1) |
| Chemical Name | N-Methoxy-n-methyl-3-phenyl-propionamide |
| IUPAC Name | N-methoxy-N-methyl-3-phenylpropanamide |
| InChI | InChI=1S/C11H15NO2/c1-12(14-2)11(13)9-8-10-6-4-3-5-7-10/h3-7H,8-9H2,1-2H3 |
| InChI Key | ANVULNURROKXKS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD03837726 |
| Molecular Formula | C11H15NO2 |
| Molecular Weight | 193.2423 |
| SMILES | CON(C(CCC1=CC=CC=C1)=O)C |
| Synonyms | N-methoxy-N-methyl-3-phenylpropanamide,
170646-96-5,
Benzenepropanamide, N-methoxy-N-methyl-,
AC1MX6LF,
N-METHOXY-N-METHYL-3-PHENYL-PROPIONAMIDE,
SCHEMBL1727025,
CTK0E4825,
KS-00001LXC,
DTXSID10396380,
ANVULNURROKXKS-UHFFFAOYSA-N,
N-Methyl-N-methoxybenzenepropanamide,
ZINC6830304,
MFCD03837726,
AKOS008953173,
N-Methoxy-N-methyl-3-phenylpropionamide,
F1903-0175,
CID3785569,
N-methoxy-N-methyl-3-phenyl-propanamide,
|
| Complexity | 176 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 193.11g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 193.246g/mol |
| Monoisotopic Mass | 193.11g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 29.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number