
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 21416-67-1 |
| Catalog Number | AG007QKY(AGN-PC-0JKLGY) |
| Chemical Name | 4,4'-propylenebis(piperazine-2,6-dione) |
| EC Number | 244-379-2 |
| IUPAC Name | 4-[2-(3,5-dioxopiperazin-1-yl)propyl]piperazine-2,6-dione |
| InChI | InChI=1S/C11H16N4O4/c1-7(15-5-10(18)13-11(19)6-15)2-14-3-8(16)12-9(17)4-14/h7H,2-6H2,1H3,(H,12,16,17)(H,13,18,19) |
| InChI Key | BMKDZUISNHGIBY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00430424 |
| Molecular Formula | C11H16N4O4 |
| Molecular Weight | 268.2691 |
| NSC Number | 129943 |
| SMILES | C(N1CC(NC(C1)=O)=O)C(N2CC(NC(C2)=O)=O)C |
| Synonyms | ICRF 159,
ICRF 186,
ICRF-159,
ICRF-186,
ICRF159,
ICRF186,
NSC 129943,
NSC-129943,
NSC129943,
Razoxane,
Razoxane Mesylate, (R)-Isomer,
Razoxane, (R)-Isomer,
Razoxin,
Razoxane,
21416-67-1,
Razoxin,
4,4'-(Propane-1,2-diyl)bis(piperazine-2,6-dione),
4,4'-Propylenebis(piperazine-2,6-dione),
ICRF-159,
Razoxana,
Razoxanum,
Tepirone,
Troxozone,
ICRF 159,
21416-87-5,
Cardioxan,
NSC129943,
NSC 129943,
4,4'-propane-1,2-diyldipiperazine-2,6-dione,
NSC-129943,
4,4'-Propylenebis(2,6-piperazinedione),
CCRIS 344,
MLS002920046,
4-[2-(3,5-dioxopiperazin-1-yl)propyl]piperazine-2,6-dione,
CHEBI:50225,
BMKDZUISNHGIBY-UHFFFAOYSA-N,
NCI-C01627,
(+,-)-1,2-Bis(3,5-dioxopiperazine-1-yl)propane,
EINECS 244-379-2,
ICI 59118,
Propylenediazmintetraessigsaeure-diimid,
BRN 0821182,
2,6-Piperazinedione, 4,4'-propylenedi-,
Razoxanum [INN-Latin],
1,2-Bis(3,5-dioxo-1-piperazinyl)propane,
AI3-52845,
Razoxana [INN-Spanish],
dyzoxane,
(+-)-1,2-Bis(3,5-dioxopiperazin-1-yl)propane,
(+)-dexrazoxane,
2,6-Piperazinedione, 4,4'-(1-methyl-1,2-ethanediyl)bis-,
C11H16N4O4,
4-[1-(3,5-dioxopiperazin-1-yl)propan-2-yl]piperazine-2,6-dione,
NSC 169780,
NSC-169780,
Cardioxane (TN),
NCGC00164737-01,
Razoxane (INN),
AK-72797,
(+)-Razoxane,
Razoxane (replaced),
(+)-Razoxin,
Razoxane [BAN:INN],
Razoxane [INN:BAN],
AC1L1JYD,
DSSTox_CID_733,
2, 4,4'-propylenedi-,
SCHEMBL9089,
DSSTox_RID_75760,
DSSTox_GSID_20733,
Razoxane, >98% (HPLC),
CCRIS 1271,
CHEMBL444186,
cpd without isomeric designation,
DTXSID0020733,
CTK8B5792,
BCP17033,
(+-)-1,5-dioxopiperazinyl)propane,
Tox21_200258,
2,6-Piperazinedione, 4,4'-(1-methyl-1,2-ethanediyl)bis-, (+-)-,
ANW-50126,
ICI-59118,
MFCD00430424,
2, 4,4'-propylenedi-, (+-)-,
AKOS015837545,
(.+-.)-1,5-dioxopiperazinyl)propane,
AC-1422,
API0008266,
TRA0025229,
ACM21416875,
BRN 5759130,
4,4-propylenebis(piperazine-2,6-dione),
NCGC00164737-02,
NCGC00164737-03,
NCGC00164737-04,
NCGC00164737-05,
NCGC00164737-06,
NCGC00164737-07,
NCGC00257812-01,
2, 4,4'-propylenedi-, (.+-.)-,
AK-73105,
BC207848,
BR-73105,
NCI60_000672,
SMR001797645,
1,2-bis(3,5-dioxopiperazin-1-yl)propane,
AB0011451,
AX8092347,
CAS-21416-67-1,
LS-111910,
Propane,2-bis(3,5-dioxopiperazin-1-yl)-,
ST2405219,
TR-010040,
( -)-4.4'-Propylenedi-2,6-piperazindion,
(+-)-4.4'-Propylenedi-2,6-piperazindion,
1,2-bis(3,5-dioxopiperazin-1-yl)-propane,
4CH-007190,
AM20090190,
FT-0083578,
FT-0651500,
M5146,
W4448,
(+-)-1,2-Bis(3,5-dioxopiperazinyl)propane,
(+-)-4,4'-Propylenedi-2,6-piperazinedione,
(+/-)-4,4'-Propylenedi-2,6-piperazinedione,
D08471,
S-7656,
(+)-1,2-Bis(3,5-dioxopiperazin-1-yl)propane,
4,4'-(propane-1,2-diyl)dipiperazine-2,6-dione,
2, 6-Piperazinedione, 4,4'-propylenedi-, (+-)-,
2,6-Piperazinedione, 4,4'-propylenedi-, (+-)-,
2,6-Piperazinedione-4,4'-propylene dioxopiperazine,
J-014040,
(+-)-(3,3',5'-Tetraoxo)-1,2-dipiperazinopropane,
.+-.-(3,3',5'-Tetraoxo)-1,2-dipiperazinopropane,
2, 4,4'-(1-methyl-1,2-ethanediyl)bis-, (+-)-,
Propane, (+-)-1,2-bis(3,5-dioxopiperazin-1-yl)-,
(+-)-(3,5,3',5'-Tetraoxo)-1,2-dipiperazinopropane,
2, 4,4'-(1-methyl-1,2-ethanediyl)bis-, (.+-.)-,
4,4`-(PROPANE-1,2-DIYL)BIS(PIPERAZINE-2,6-DIONE),
Dexrazoxane,
Cardioxane,
Zinecard,
Desrazoxane,
Eucardion,
razoxane mesylate,
Razoxane, (R)-Isomer,
Dexrazoxane hydrochloride,
ICRF-186,
ICRF-187,
ICRF159,
ICRF186,
UNII-5AR83PR647,
ADR-529,
ICRF 186,
Razoxane Mesylate, (R)-Isomer,
5AR83PR647,
CID30623,
24584-09-6,
LS-1003,
(S)-4,4'-(Propane-1,2-diyl)bis(piperazine-2,6-dione),
2,6-PIPERAZINEDIONE,4,4'- BIS-,
(+)-(S)-4,4'-Propylenedi-2,6-piperazinedione,
2,6-Piperazinedione, 4,4'-propylenedi-, (+)-,
5-24-05-00313 (Beilstein Handbook Reference),
D011929,
2,6-Piperazinedione, 4,4'-(1-methyl-1,2-ethanediyl)bis-, (+)-,
2,6-Piperazinedione, 4,4'-(1-methyl-1,2-ethanediyl)bis-, (S)-,
4-[(2S)-2-(3,5-dioxopiperazin-1-yl)propyl]piperazine-2,6-dione,
|
| Complexity | 404 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 268.117g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 268.273g/mol |
| Monoisotopic Mass | 268.117g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 98.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1.4 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

