| CAS Number | 30095-48-8 |
| Catalog Number | AG007JJB(AGN-PC-00NDGG) |
| Chemical Name | 2-Bromo-1-[4-(2-methylpropyl)phenyl]ethan-1-one |
| IUPAC Name | 2-bromo-1-[4-(2-methylpropyl)phenyl]ethanone |
| InChI | InChI=1S/C12H15BrO/c1-9(2)7-10-3-5-11(6-4-10)12(14)8-13/h3-6,9H,7-8H2,1-2H3 |
| InChI Key | JQUBVKCMLJPLLH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09034649 |
| Molecular Formula | C12H15BrO |
| Molecular Weight | 255.1509 |
| SMILES | CC(CC1=CC=C(C(CBr)=O)C=C1)C |
| Synonyms | 30095-48-8,
2-bromo-1-[4-(2-methylpropyl)phenyl]ethan-1-one,
2-bromo-1-(4-isobutylphenyl)ethanone,
Ethanone, 2-bromo-1-[4-(2-methylpropyl)phenyl]-,
2-bromo-1-(4-isobutylphenyl)-1-ethanone,
AC1Q1P7X,
SCHEMBL4818283,
CTK1C0627,
DTXSID60545967,
JQUBVKCMLJPLLH-UHFFFAOYSA-N,
ZINC19843004,
AKOS000210261,
NE39888,
FT-0728026,
EN300-44889,
2-Bromo-1-(4-isobutylphenyl)ethanone, AldrichCPR,
|
| Complexity | 181 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 254.031g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 255.155g/mol |
| Monoisotopic Mass | 254.031g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number