| CAS Number | 153404-60-5 |
| Catalog Number | AG007I91(AGN-PC-00JRBC) |
| Chemical Name | Benzene, 1,1'-(1,2-ethynediyl)bis[3-bromo- |
| IUPAC Name | 1-bromo-3-[2-(3-bromophenyl)ethynyl]benzene |
| InChI | InChI=1S/C14H8Br2/c15-13-5-1-3-11(9-13)7-8-12-4-2-6-14(16)10-12/h1-6,9-10H |
| InChI Key | WSXUXTVJTIPBAF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11111154 |
| Molecular Formula | C14H8Br2 |
| Molecular Weight | 336.0213 |
| SMILES | BrC1=CC(C#CC2=CC=CC(Br)=C2)=CC=C1 |
| Synonyms | 153404-60-5,
1,2-Bis(3-bromophenyl)ethyne,
BIS(3-BROMOPHENYL)ACETYLENE,
Benzene, 1,1'-(1,2-ethynediyl)bis[3-bromo-,
ACMC-20n6pb,
SCHEMBL1375869,
CTK0E8028,
BIS-(3-BROMOPHENYL)ACETYLENE,
MFCD11111154,
ZINC98089993,
AKOS027252927,
B4853,
|
| Complexity | 260 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 335.897g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 336.026g/mol |
| Monoisotopic Mass | 333.899g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number