| CAS Number | 1087-26-9 |
| Catalog Number | AG007C35(AGN-PC-0MU8DK) |
| Chemical Name | Benzoic acid, 3,4,5-trihydroxy-, hexyl ester |
| IUPAC Name | hexyl 3,4,5-trihydroxybenzoate |
| InChI | InChI=1S/C13H18O5/c1-2-3-4-5-6-18-13(17)9-7-10(14)12(16)11(15)8-9/h7-8,14-16H,2-6H2,1H3 |
| InChI Key | DQHJNOHLEKVUHU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00051936 |
| Molecular Formula | C13H18O5 |
| Molecular Weight | 254.2790 |
| SMILES | C(OCCCCCC)(=O)C1=CC(O)=C(O)C(O)=C1 |
| Synonyms | Hexyl gallate,
Hexyl 3,4,5-trihydroxybenzoate,
1087-26-9,
Benzoic acid, 3,4,5-trihydroxy-, hexyl ester,
Gallic acid hexyl ester,
SCHEMBL36232,
CHEMBL273804,
CTK0G2647,
DTXSID20431397,
DQHJNOHLEKVUHU-UHFFFAOYSA-N,
ZINC2510146,
CID9831030,
|
| Complexity | 244 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 254.115g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 254.282g/mol |
| Monoisotopic Mass | 254.115g/mol |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Topological Polar Surface Area | 87A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H317
|
|
Precuationary statements
|
P261-P264-P270-P272-P280-P301+P312-P302+P352-P330-P333+P313-P363-P403-P501
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number