| CAS Number | 374816-32-7 |
| Catalog Number | AG0079MS(AGN-PC-0O9GAN) |
| Chemical Name | L-Tyrosine,N-(3-carboxy-1-oxopropyl)- |
| IUPAC Name | 4-[[(1S)-1-carboxy-2-(4-hydroxyphenyl)ethyl]amino]-4-oxobutanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C13H15NO6/c15-9-3-1-8(2-4-9)7-10(13(19)20)14-11(16)5-6-12(17)18/h1-4,10,15H,5-7H2,(H,14,16)(H,17,18)(H,19,20)/t10-/m0/s1 |
| InChI Key | ZMLAEOWQOQIWJT-JTQLQIEISA-N |
| MDL Number | MFCD18252486 |
| Molecular Formula | C13H15NO6 |
| Molecular Weight | 281.2613 |
| SMILES | O=C(O)CCC(N[C@H](C(O)=O)CC1=CC=C(O)C=C1)=O |
| Synonyms | N-Succinyl-L-tyrosine,
374816-32-7,
L-Tyrosine,N-(3-carboxy-1-oxopropyl)-,
N-(3-Carboxypropanoyl)-L-tyrosine,
4-[[(1S)-2-Hydroxy-1-[(4-hydroxyphenyl)methyl]-2-oxo-ethyl]amino]-4-oxo-butanoic acid,
Clavulanic Acid Impurity G,
(S)-4-((1-Carboxy-2-(4-hydroxyphenyl)ethyl)amino)-4-oxobutanoic acid,
CTK4H8264,
DTXSID60432580,
BBL102192,
MFCD18252486,
STL555991,
ZINC22066547,
AKOS017344778,
N-(3-Carboxy-1-oxopropyl)-L-tyrosine,
RT-014547,
FT-0674730,
(S)-4-(1-Carboxy-2-(4-hydroxyphenyl)ethylamino)-4-oxobutanoic acid,
CID9900373,
3-[[(1S)-1-carboxy-2-(4-hydroxyphenyl)ethyl]carbamoyl]propanoic Acid,
|
| Complexity | 362 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 281.09g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 281.264g/mol |
| Monoisotopic Mass | 281.09g/mol |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Topological Polar Surface Area | 124A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number