
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 4407-36-7 |
| Catalog Number | AG0072IX(AGN-PC-0OAFU6) |
| Chemical Name | 3-Phenyl-2-propen-1-ol |
| EC Number | 203-212-3 |
| FEMA Number | 2294 |
| IUPAC Name | (E)-3-phenylprop-2-en-1-ol |
| InChI | InChI=1S/C9H10O/c10-8-4-7-9-5-2-1-3-6-9/h1-7,10H,8H2/b7-4+ |
| InChI Key | OOCCDEMITAIZTP-QPJJXVBHSA-N |
| MDL Number | MFCD00002921 |
| Molecular Formula | C9H10O |
| Molecular Weight | 134.1751 |
| SMILES | OC/C=C/C1=CC=CC=C1 |
| UNII | SS8YOP444F |
| Synonyms | 3-phenyl-2-propene-1-ol,
3-phenylprop-2-en-1-ol,
cinnamic alcohol,
cinnamyl alcohol,
cinnamyl alcohol, (E)-isomer,
cinnamyl alcohol, titanium (4+) salt,
cinnamyl alcohol,
104-54-1,
cinnamic alcohol,
3-phenylprop-2-en-1-ol,
3-PHENYL-2-PROPEN-1-OL,
4407-36-7,
Zimtalcohol,
(E)-3-phenylprop-2-en-1-ol,
3-Phenylallyl alcohol,
trans-cinnamyl alcohol,
Styrone,
Styryl alcohol,
(E)-cinnamyl alcohol,
(E)-3-Phenyl-2-propen-1-ol,
(2E)-3-phenylprop-2-en-1-ol,
Styryl carbinol,
Phenyl-2-propen-1-ol,
FEMA No. 2294,
Styrylcarbinol,
3-Phenyl-2-propenol,
gamma-Phenylallyl alcohol,
Alkohol skoricovy [Czech],
UNII-SS8YOP444F,
Cinnamic alcohol (natural),
1-Phenylprop-1-en-3-ol,
CCRIS 3191,
CHEBI:33227,
2-Propen-1-ol, 3-phenyl-,
HSDB 5011,
3-Fenyl-2-propen-1-ol [Czech],
NSC 8775,
EINECS 203-212-3,
MFCD00002921,
Propenoic acid, 3-phenyl-, (trans)-,
2-Propen-1-ol, 3-phenyl-, (E)-,
BRN 1903999,
SS8YOP444F,
AI3-00949,
2-Propen-y1-ol, 3-phenyl-,
CHEMBL324794,
Alkohol skoricovy,
(E)-3-phenyl-prop-2-en-1-ol,
OOCCDEMITAIZTP-QPJJXVBHSA-N,
3-Fenyl-2-propen-1-ol,
Cinnamyl alcohol, 98% trans,
cinnamyl-alcohol,
Phenylallyl alcohol,
Chnnamyl alcohol,
.gamma.-Phenylallyl alcohol,
CHEBI:17177,
E-cinnamyl alcohol,
E-Cinnamic alcohol,
NCGC00166097-01,
(E)-Cinnam Alcohol,
trans cinnamyl alcohol,
trans-Cinnamyl-alcohol,
AC1NSTME,
Cinnamyl alcohol, 98%,
AC1Q1HEH,
bmse010256,
Epitope ID:150920,
EC 203-212-3,
AC1Q77UL,
AC1Q77UM,
WLN: Q2U1R,
SCHEMBL39219,
1-06-00-00281 (Beilstein Handbook Reference),
Jsp000446,
Trans-3-phenylprop-2-en-1-ol,
Cinnamyl alcohol, >=98%, FG,
NSC8775,
(2E)-3-Phenyl-2-propen-1-ol,
NSC-8775,
ZINC1529427,
BBL027413,
BDBM50310446,
Cinnamyl alcohol, analytical standard,
NSC623440,
SBB058645,
STL146348,
AKOS005265255,
Cinnamyl alcohol, natural, 96%, FG,
ACN-046914,
EBD2197996,
LS-2357,
NE10243,
NSC-623440,
RP17318,
RTR-033383,
2-Propen-1-ol, 3-phenyl-, (2E)-,
4CN-1216,
AJ-26595,
AN-24683,
CJ-23893,
I792,
AB1003816,
Cinnamyl alcohol, purum, >=97.0% (GC),
TR-033383,
N1483,
ST24022977,
ST51036393,
W2111,
EN300-19335,
A14481,
C02394,
Cinnamyl alcohol, Vetec(TM) reagent grade, 98%,
(E)-3-phenyl-2-propen-1-ol(E)-cinnamyl alcohol,
A800999,
SR-01000944721,
J-525010,
Q-100037,
SR-01000944721-1,
I14-60909,
InChI=1/C9H10O/c10-8-4-7-9-5-2-1-3-6-9/h1-7,10H,8H2/b7-4,
cinnamylalkohol-,
Alcool cinnamique,
trans-Cinnamylalkohol,
HYDROXYMETHYLSTYRENE,
3-phenyl-2-propene-1-ol,
cinnamyl alcohol, (E)-isomer,
C9H10O,
Cinnamic alcohol, 98% 250g,
Cinnamyl Alcohol extra pure 500gm,
C9-H10-O,
AR-1F5049,
c0362,
cinnamyl alcohol, titanium (4+) salt,
CID5315892,
Cinnamyl alcohol, 98%, trans - 100G 100g,
C020722,
10508-00-6,
30584-69-1,
6006-80-0,
|
| Complexity | 101 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Exact Mass | 134.073g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 134.178g/mol |
| Monoisotopic Mass | 134.073g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302-H315-H317-H319 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P264-P270-P272-P280-P301+P312+P330-P302+P352+P333+P313+P363-P305+P351+P338+P337+P313-P501 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

