| CAS Number | 42436-86-2 |
| Catalog Number | AG00728Y(AGN-PC-0WA72J) |
| Chemical Name | Cyclobutanone, 2-phenyl- |
| IUPAC Name | 2-phenylcyclobutan-1-one |
| InChI | InChI=1S/C10H10O/c11-10-7-6-9(10)8-4-2-1-3-5-8/h1-5,9H,6-7H2 |
| InChI Key | BJFZFQHWYGJPQD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19382274 |
| Molecular Formula | C10H10O |
| Molecular Weight | 146.1858 |
| SMILES | O=C1CCC1C1=CC=CC=C1 |
| Synonyms | 2-phenylcyclobutanone,
2-phenylcyclobutan-1-one,
42436-86-2,
Cyclobutanone, 2-phenyl-,
2-phenyl-cyclobutan-1-one,
SCHEMBL13210441,
CTK1D3200,
DTXSID90466792,
MFCD19382274,
AKOS022179919,
NE25557,
SB10969,
KS-0000047F,
AS-42272,
CS-0051808,
EN300-80618,
F8880-8488,
CID11469141,
|
| Complexity | 156 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 146.073g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 146.189g/mol |
| Monoisotopic Mass | 146.073g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number