
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 443-48-1 |
| Catalog Number | AG0071YH(AGN-PC-03FO8Y) |
| Chemical Name | Metronidazole |
| EC Number | 207-136-1 |
| IUPAC Name | 2-(2-methyl-5-nitroimidazol-1-yl)ethanol |
| InChI | InChI=1S/C6H9N3O3/c1-5-7-4-6(9(11)12)8(5)2-3-10/h4,10H,2-3H2,1H3 |
| InChI Key | VAOCPAMSLUNLGC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00009750 |
| Molecular Formula | C6H9N3O3 |
| Molecular Weight | 171.1540 |
| SMILES | CC1=NC=C(N1CCO)[N+]([O-])=O |
| UNII | 140QMO216E |
| Synonyms | 2 Methyl 5 nitroimidazole 1 ethanol,
2-Methyl-5-nitroimidazole-1-ethanol,
Bayer 5360,
Clont,
Danizol,
Flagyl,
Gineflavir,
Metric,
Metrodzhil,
MetroGel,
Metrogyl,
Metronidazole,
Metronidazole Hydrochloride,
Metronidazole Monohydrochloride,
Metronidazole Phosphate,
Metronidazole Phosphoester,
Satric,
Trichazol,
Trichopol,
Trivazol,
Vagilen,
metronidazole,
443-48-1,
Flagyl,
Metronidazol,
2-Methyl-5-nitroimidazole-1-ethanol,
Anagiardil,
Trichazol,
Gineflavir,
Meronidal,
Metronidaz,
Novonidazol,
Trichopol,
Trivazol,
Danizol,
Mexibol,
Vagilen,
Clont,
MetroGel,
Flagemona,
Giatricol,
Metronidazolo,
Sanatrichom,
Takimetol,
Trichocide,
Trichomol,
Trikacide,
Acromona,
Atrivyl,
Deflamon,
Efloran,
Entizol,
Flagesol,
Monagyl,
Monasin,
Orvagil,
Trichex,
Tricocet,
Trikamon,
Trikojol,
Trikozol,
Trimeks,
Vagimid,
Vertisal,
Wagitran,
Arilin,
Bexon,
Elyzol,
Eumin,
Flagil,
Klion,
Klont,
Nalox,
Tricom,
2-(2-Methyl-5-nitro-1H-imidazol-1-yl)ethanol,
Bayer 5360,
neo-Tric,
Tricowas B,
Deflamon-wirkstoff,
Protostat,
Satric,
MetroCream,
MetroLotion,
MetroGel-Vaginal,
CONT,
NIDA,
Methronidazole,
Metromidol,
Trichopal,
Flegyl,
Fossyol,
Flagyl Er,
1H-Imidazole-1-ethanol, 2-methyl-5-nitro-,
Metronidazolum,
Noritate,
Metro I.V.,
Metrolyl,
Metric 21,
Trichomonacid 'pharmachim',
Metro Gel,
1-(2-Hydroxyethyl)-2-methyl-5-nitroimidazole,
Metrolag,
Metrotop,
Rathimed,
Zadstat,
Metronidazole in Plastic Container,
RP 8823,
Tricho cordes,
Metronidazolo [DCIT],
Tricho-gynaedron,
2-Methyl-1-(2-hydroxyethyl)-5-nitroimidazole,
2-Methyl-3-(2-hydroxyethyl)-4-nitroimidazole,
SC 10295,
NSC-50364,
1-(2-Hydroxy-1-ethyl)-2-methyl-5-nitroimidazole,
Mexibol 'silanes',
Metro I.V. In Plastic Container,
Metronidazol [INN-Spanish],
Metronidazolum [INN-Latin],
1-(beta-Ethylol)-2-methyl-5-nitro-3-azapyrrole,
Flagyl I.V. RTU,
Flagyl 375,
Mepagyl,
Nidagyl,
Caswell No. 579AA,
1-(beta-Hydroxyethyl)-2-methyl-5-nitroimidazole,
1-Hydroxyethyl-2-methyl-5-nitroimidazole,
Imidazole-1-ethanol, 2-methyl-5-nitro-,
2-(2-methyl-5-nitroimidazol-1-yl)ethanol,
2-(2-methyl-5-nitro-1H-imidazol-1-yl)ethan-1-ol,
FLAGYL I.V. RTU IN PLASTIC CONTAINER,
1-(beta-Oxyethyl)-2-methyl-5-nitroimidazole,
MFCD00009750,
NSC 50364,
CCRIS 410,
UNII-140QMO216E,
HSDB 3129,
2-(2-methyl-5-nitro-1-imidazolyl)ethanol,
2-(2-methyl-5-nitro-imidazol-1-yl)ethanol,
NSC69587,
EINECS 207-136-1,
NSC 69587,
Flagyl I.V.,
EPA Pesticide Chemical Code 120401,
BRN 0611683,
MLS000028590,
CHEBI:6909,
VAOCPAMSLUNLGC-UHFFFAOYSA-N,
140QMO216E,
BAY-5360,
NSC50364,
Metronidazole, 99%,
NCGC00016446-06,
CAS-443-48-1,
Metrodzhil,
Metrogyl,
SMR000058175,
Vandazole,
Metric,
2-(2-methyl-5-nitroimidazolyl)ethan-1-ol,
DSSTox_CID_892,
DSSTox_RID_75848,
DSSTox_GSID_20892,
99616-64-5,
1-(.beta.-Ethylol)-2-methyl-5-nitro-3-azapyrrole,
1-(.beta.-Hydroxyethyl)-2-methyl-5-nitroimidazole,
giniflavir,
Trichobrol,
Florazole,
Metrozine,
Nidagel,
Rosased,
Zidoval,
Metryl,
Ginefla vir,
WLN: T5N CNJ A2Q B1 ENW,
Metronidazole Phosphoester,
Metro Cream,
Apo-Metronidazole,
Noritate (TN),
Metro cream & gel,
Metronidazole Monohydrochloride,
Flagyl (TN),
WLN: T6NTJ DQ ANU1- ET5N CNJ A1 BNW,
Metrogel-vaginal (TN),
METRONIDAZOLE USP,
METRO I.V,
SR-01000000244,
Metronidazole [USAN:INN:BAN:JAN],
lagyl,
Polibiotic,
Trikhopol,
Flazol,
Flagyl, Filmet,
CB-01-14 MMX,
Methyl-5-nitroimidazole-1-ethanol,
Metro IV,
Metronidazole,(S),
Prestwick_334,
ZERO/004064,
2-Methyl-5-nitro-1-imidazoleethanol,
IDR-90105,
Cimetrol 500LPCI,
Metronidazole(Flagyl),
RP-8823,
Metronidazole, BioXtra,
Metronidazole (Flagyl),
PubChem15970,
Spectrum_001035,
Metronidazole [USAN:USP:INN:BAN:JAN],
ACMC-209jxc,
2-Methyl-5-nitro-1H-imidazole-1-ethanol,
HELIDAC (Salt/Mix),
AC1L1HKS,
Maybridge1_001999,
Opera_ID_1585,
Prestwick0_000081,
Prestwick1_000081,
Prestwick2_000081,
Prestwick3_000081,
Spectrum2_000883,
Spectrum3_000506,
Spectrum4_000060,
Spectrum5_001289,
M0924,
CHEMBL137,
AC1Q2P2Z,
NCIOpen2_000337,
SCHEMBL23042,
BSPBio_000002,
BSPBio_002031,
KBioGR_000559,
KBioSS_001515,
5-23-05-00063 (Beilstein Handbook Reference),
KSC911O0J,
MLS000758286,
MLS001424018,
ARONIS24285,
BIDD:GT0107,
DivK1c_000007,
SPECTRUM1500412,
SPBio_000666,
SPBio_001941,
BAYER-5360,
BPBio1_000004,
DTXSID2020892,
Flagyl I.V. RTU (Salt/Mix),
BCBcMAP01_000184,
CTK8B1704,
HMS500A09,
HMS547C19,
KBio1_000007,
KBio2_001515,
KBio2_004083,
KBio2_006651,
KBio3_001531,
KS-00000GNW,
Metronidazole (JP17/USP/INN),
Metronidazole, analytical standard,
NINDS_000007,
HMS1568A04,
HMS1920N19,
HMS2051G07,
HMS2090B19,
HMS2091F14,
HMS2095A04,
HMS2231E11,
HMS3373O05,
HMS3393G07,
HMS3655E22,
HMS3712A04,
Pharmakon1600-01500412,
ZINC113442,
BCP13757,
HY-B0318,
Tox21_110441,
Tox21_202413,
Tox21_302794,
ANW-30094,
BBL005452,
BDBM50375309,
CCG-40016,
FP-250,
NSC-69587,
NSC757118,
s1907,
SBB001486,
SBB041018,
STK177359,
Metronidazole 2.0 mg/ml in Methanol,
AKOS000269646,
AKOS005169650,
Tox21_110441_1,
CS-2358,
DB00916,
KS-5140,
LS-1264,
MCULE-6891596695,
NC00020,
NSC-757118,
RP02657,
RTR-036813,
TRA0003669,
1-(2-Hydroxyethyl)-2-methyl-5-nitroimidazole N-(5-carboxy-5-aminopentane)carbamate,
IDI1_000007,
KS-000048I4,
SMP1_000189,
NCGC00016446-01,
NCGC00016446-02,
NCGC00016446-03,
NCGC00016446-04,
NCGC00016446-05,
NCGC00016446-07,
NCGC00016446-08,
NCGC00016446-09,
NCGC00016446-11,
NCGC00016446-12,
NCGC00022059-03,
NCGC00022059-04,
NCGC00022059-05,
NCGC00256513-01,
NCGC00259962-01,
AC-23968,
AJ-11436,
AK-77146,
AN-23451,
BAS 02983617,
BC200966,
CJ-00822,
CPD000058175,
SAM001247010,
SC-46607,
ST024769,
SY002821,
ZB003814,
1-hydrox yethyl-2-methyl-5-nitroimidazole,
SBI-0051447.P003,
AB0008438,
AB2000365,
Metronidazole, SAJ first grade, >=99.0%,
TR-036813,
AB00052046,
BB 0218386,
FT-0603394,
ST24027485,
SW196613-4,
2-(2-Methyl-5-nitro-imidazol-1-yl)-ethanol,
MFCD00009750 (98%),
C07203,
D00409,
M-2794,
74568-EP2275420A1,
74568-EP2292612A2,
74568-EP2305640A2,
74568-EP2305662A1,
74568-EP2308857A1,
AB00052046-17,
AB00052046_18,
AB00052046_19,
A826552,
Metronidazole, VETRANAL(TM), analytical standard,
2-(2-methyl-5-nitro-1H-imidazol-1-yl)-1-ethanol,
2-(2-Methyl-5-nitro-1H-imidazol-1-yl)ethanol #,
I14-0667,
Metronidazole, Antibiotic for Culture Media Use Only,
Q-201403,
SR-01000000244-4,
SR-01000000244-5,
BRD-K52020312-001-05-2,
BRD-K52020312-001-15-1,
Z87001124,
F1773-0073,
Metronidazole, certified reference material, TraceCERT(R),
Metronidazole, British Pharmacopoeia (BP) Reference Standard,
Metronidazole, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Metronidazole, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Metronidazole solution, 2.0 mg/mL in methanol, ampule of 1 mL, certified reference material,
Metronidazole, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
Helidac,
Metizol,
metropol,
metrotab,
nidazole,
Metron,
Metronidazole Hcl,
Rozex,
Mixture Name,
APMN,
Metronidazole benzoate,
Mexibol (silanes),
Anabact (TN),
MetroGel (TN),
Rozex (TN),
Metronidazole hydrochloride,
Trichomonacid pharmachim,
METRONIDAZOLE PHOSPHATE,
D0A2ZX,
Metronidazole, 99% 25g,
C6H9N3O3,
CID4173,
Metronidazole (JP15/USP/INN),
C6-H9-N3-O3,
2 Methyl 5 nitroimidazole 1 ethanol,
Metronidazole [USAN:BAN:INN:JAN],
ACN-048771,
CS-T-35590,
1H-Imidazol-1-etanol, 2-metil-5-nitro-,
B1976,
D008795,
Imidazole-1-ethanol 2-methyl-5-nitro-(6CI8CI),
Imidazol-1-etanol, 2-metil-5-nitro-(6CI, 8CI),
2-Methyl-5-nitro-1-imidazole ethanol, 99% - 100G 100g,
Nidagyl;Mepagyl;Anagiardil;Bayer 5360;NSC 50364;NSC69587;Flagyl,
10026-11-6,
2MN,
MNZ,
MTZ,
|
| Complexity | 170 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 171.064g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 171.156g/mol |
| Monoisotopic Mass | 171.064g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 83.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H350-H360 |
| Precuationary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

