| CAS Number | 414884-12-1 |
| Catalog Number | AG0071WJ(AGN-PC-0WB47L) |
| Chemical Name | 4-(1-azepanylmethyl)benzoic acid |
| IUPAC Name | 4-(azepan-1-ylmethyl)benzoic acid |
| InChI | InChI=1S/C14H19NO2/c16-14(17)13-7-5-12(6-8-13)11-15-9-3-1-2-4-10-15/h5-8H,1-4,9-11H2,(H,16,17) |
| InChI Key | UZLNNJSOWBCWTG-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00810945 |
| Molecular Formula | C14H19NO2 |
| Molecular Weight | 233.3062 |
| SMILES | N1(CCCCCC1)CC1=CC=C(C(=O)O)C=C1 |
| Synonyms | 4-(1-AZEPANYLMETHYL)BENZOIC ACID,
414884-12-1,
4-(azepan-1-ylmethyl)benzoic acid,
SCHEMBL2741682,
CTK4I4909,
DTXSID50588161,
CHEMBRDG-BB 5265121,
SP036,
ZINC201756,
BBL019868,
MFCD00810945,
STL196277,
4-[(Azepan-1-yl)methyl]benzoic acid,
AKOS000101087,
MCULE-7103087721,
AJ-17872,
4-(Azepan-1-ylmethyl)benzoic acid, AldrichCPR,
W-7632,
|
| Complexity | 239 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 233.142g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 233.311g/mol |
| Monoisotopic Mass | 233.142g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 40.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number